Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 listopada 2020 napisz DONOS@

Wojsko jedzie do Orzysza

Główne zdjęcie
N/z wojska NATO (amerykańskie) w drodze do Orzysza w marcu 2017 roku

Żołnierze i sprzęt 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa przemieszczą się na poligon w Orzyszu po drogach krajowych województw: podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Dziś kolumny pojazdów wojskowych wyruszyły z jednostki.

Przemieszczenie żołnierzy i sprzętu odbywać się będzie przez kilka najbliższych dni tak, aby w jak najmniejszym stopniu powodować utrudnienia dla kierowców – zapewnia 18. Dywizja Zmechanizowana, w której skład wchodzi 21. Brygada. Wiosną  2017 roku liczne kolumny wojsk NATO przejeżdżały w okolicach Łomży na poligon w Orzyszu. Wówczas operacja logistyczna przebiegła sprawnie i bez większych utrudnień. Żołnierze proszą o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach oraz nie wjeżdżanie pomiędzy pojazdy kolumn wojskowych.

Przez cały 2020 rok,  21. Brygada Strzelców Podhalańskich pełni dyżur w ramach sił odpowiedzi NATO jako Lądowa Brygada Sił Bardzo Wysokiej Gotowości. Jesienna seria szkoleń, w tym udział w cyklicznie organizowanych ćwiczeniach,  planowana była od wielu miesięcy i jest kolejnym etapem szkolenia po uzyskaniu potwierdzenia zdolności do działania w elitarnych siłach szybkiego reagowania.

Żołnierze z 21. Brygady będą się szkolić  na poligonie w Orzyszu, przed wyjazdem za granicę, gdyż na przełomie października i listopada na Litwie będą odbywać się dwa osobne ćwiczenia: Brilliant Jump 20 i Iron Wolf 20. To pierwsze organizowane jest w cyklu dwuletnim przez natowskie Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych w Brunnsum (Holandia), a drugie jest ćwiczeniem narodowym z udziałem Sojuszników z NATO organizowanym przez litewską Brygadę „Żelazny Wilk”. 

Polska przywiązuje dużą wagę do przejrzystości działań wojskowych i dba o budowę zaufania i bezpieczeństwa w naszym regionie – zapewnia MON. Dlatego też poinformowała wszystkie państwa członkowskie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie o planowanych przemieszczeniach wojsk pomiędzy poligonami na terenie kraju i ich udziale w ćwiczeniach Brilliant Jump i Iron Wolf.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę