Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 27 września 2020 napisz DONOS@

"Autobus elektrus przez ulice naszej Łomży mknie"

Główne zdjęcie

Marek Chojnowski, kierownik warsztatów MPK w Łomży, prowadził testowo autobus elektryczny K-BUS E-Solar City, wyprodukowany w Austrii. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Łomży zorganizowało przejażdżki elektrusem uczniom trzech klas "Mechaniaka", którzy mogli również zajrzeć do silnika. Pojazd dla 26 pasażerów, w tym 15 na siedziskach, napędzany jest prądem baterii na dachu. Autobus elektryczny tego typu kosztuje ok. 800 tys. zł, ale nie wiadomo, czy MPK zechce go kupić.

Prezes spółki MPK Janusz Nowakowski wyjaśnia, że testowany w Łomży autobus produkuje firma Kutsenits, w oparciu o technikę Mercedes-Benz, Volkswagen, Iveco i Nissan. Autobus elektryczny K-BUS E-Solar City jest niskopodłogowy, co ułatwia wchodzenie i poruszanie się w nim ludziom o kulach. Ma rampę, ułatwiającą wjechanie do środka wózkiem inwalidzkim i wózkiem dziecięcym. Oprócz widocznej baterii na dachu, pojazd ma tam niewidoczne z ziemi 4 panele słoneczne. Sprzyja maszynie jazda z górki i pod górkę, częste hamowanie i przyspieszanie, ponieważ wtedy - jak nam tłumaczy inż. Nowakowski - system odzysku energii elektrycznej doładowuje akumulator. Baterię autobusu trzeba zasilić prądem co 130-150 km. Układ napędowy Nissan e-nV 200 posiada moc 80 kW / 109 KM przy bateriach o pojemności 40 kWh, zasilających systemy i klimatyzację autobusu.

- Zarząd Województwa Podlaskiego podjął dzisiaj decyzję o przeznaczeniu prawie 30 milionów złotych na zakup nowych autobusów ekologicznych dla miasta Łomża - informuje Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego. Pieniądze na 11 autobusów zasilanych gazem i 2 na prąd pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPO WP) na lata 2014-2020. Oprócz tego, w mieście może powstanie 15 stacji rowerowych, przybędzie 100 rowerów standardowych i 30 elektrycznych oraz ma poprawić się infrastruktura przystankowa.

Mirosław R. Derewońko

200612113236.gif

 
200831084255.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę