Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Prawdziwa historia tej ziemi...

Główne zdjęcie
dr Krzysztof Sychowicz

Około 80 osób w tym trzech posłów i dwóch senatorów wzięło udział w promocji najnowszej książki dr Krzysztofa Sychowicza pt. „Ziemia Łomżyńska i jej mieszkańcy w latach 1944-1956”. Promocja odbyła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem. Poza parlamentarzystami i mieszkańcami Jedwabnego zebrało się wielu nauczycieli historii z Kolna, Przytuł, Jedwabnego i Łomży. W trakcie spotkania podkreślano, że książka jest próbą napisania nowej – prawdziwej – historii tej ziemi.

Finansujący ukazanie się książki - od lewej: M. Chajewski Burmistrz Jedwabnego, K. Sychowicz autor, J. Brzeziński Prezydent Łomży, A. Piotrowski Radny Powiatu Łomżyńskiego
Finansujący ukazanie się książki - od lewej: M. Chajewski Burmistrz Jedwabnego, K. Sychowicz autor, J. Brzeziński Prezydent Łomży, A. Piotrowski Radny Powiatu Łomżyńskiego
autor podpisuje książkę
autor podpisuje książkę
Na wstępie spotkania Michał Chajewski burmistrz Jedwabnego, współfinansujący tę publikację, podkreślił, że data promocji 16 października nie jest przypadkowa. To dzień ważny dla wszystkich Polaków, ale ważny także dla mieszkańców Jedwabnego. Przed rokiem (16 X 2004 r.) zmarł prof. Tomasz Strzembosz Honorowy Obywatel Miasta Jedwabne. Tytuł profesorowi przyznano za obronę dobrego imienia mieszkańców miasta Jedwabne w związku z tragicznymi wydarzeniami z lipca 1941 r. Chajewski przypomniał, że sam profesor podkreślał, że „nie jest obrońcą Jedwabnego, bo tego miasta, ani tych ludzi nie trzeba bronić. Bohaterowie nie mogą być zbrodniarzami” – mówił. Burmistrz Michał Chajewski zwracając się do dr Krzysztofa Sychowicza podkreślił, że „Jedwabne czeka na opracowanie i publikację prawdziwej historii z tamtych tragicznych dni”.

Krzysztof Sychowiocz autor prezentowanej po raz pierwszy książki pt. „Ziemia Łomżyńska i jej mieszkańcy w latach 1944-1956” podkreślał, że ku jej napisaniu skłoniło go utrwalane przez całe lata PRL-u, a i ostatnio podnoszone opinie, że „władza ludowa zaprowadzała porządek” i że „wyciągała dłoń do porozumienia” marginalizując fakty bezprawnego mordowania i prześladowania tych, którzy odważali się myśleć inaczej niż chcieli komuniści. Dr Krzysztof Sychowicz podkreślał, że „historię do 1989 roku trzeba napisać na nowo by powiedzieć jasno o roli jaką odgrywali w niej członkowie partii (PZPR) aparat bezpieczeństwa czy struktury ORMO i to zarówno w kraju i na terenie Ziemi Łomżyńskiej. Trzeba przestać gloryfikować okres PRL-u, by pokazać prawdę kto był zdrajcą i kto przyczynił się do śmierci setek i tysięcy mieszkańców te ziemi” - mówił.
Autor podkreślał też, że jego praca jest jedynie wstępem tej nowej historii. - „Jest to wstęp niepełny, liczę że kolejni autorzy poszerzą pracę, bo każdy rozdział tej książki mógłby być przyczynkiem do napisania innej książki”. Dr Krzysztof Sychowicz dodaje, że on w badaniu historii zmierza do czasów jeszcze bardziej współczesnych. Mówi, że teraz z racji pracy zawodowej w Instytucie Pamięci Narodowej chciałby się skupić na okresie 1956-1970 i temu poświęcona będzie jego kolejna książka.

Dzieląc się swoimi odczuciami poseł elekt Robert Tyszkiewicz podkreślił, że czytając książkę, a także wiele rozmawiając z jej autorem rozumie czemu posłowie z SLD tak bardzo chcieli ograniczyć wydatki na IPN - „Bo z tej instytucji i z tego środowiska wychodzą ludzie, którzy odkłamują historię i to nie tylko tę dużą - ogólnopolską, ale także tę małą Ziemi Łomżyńskiej(...)” - mówił w Jedwabnem Tyszkiewicz.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę