Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@

Sterty śmieci chamów wyrosły nad Łomżyczką

Mieszkańcy dużych miast zazdroszczą Łomży przepięknego otoczenia zielenią z trawami na łąkach i krzewami, i drzewami w Dolinie Narwi. Niektórym z łomżyniaków starczy kilka minut, a czasami kilkanaście, żeby z miasta pełnego domów, betonu, asfaltu, ulic i smrodzących spaliną samochodów wydostać się na dziewicze tereny bezkresnych pulw: łąk w pobliżu Lasku Jednaczewskiego, rzeczki Łomżyczki i meandrującej zakolami rzeki Narew... Zdarza się jednak, że piękno naturalne, czystość środowiska i harmonia przyrody nic nie mówią chamom. Prostacy wywieźli śmieci nad Łomżyczkę.

Z wysokości żółtego mostku nad Łomżyczką przed Laskiem Jednaczewskim procederu brudzenia i oszpecania naturalnej przyrody nie widać, nawet gdyby wytężało się wzrok - oto zasługa wysokich, bujnych i gęstych traw, które jak miłosierna kurtyna zasłaniają brak kultury osobistej i wychowania obywatelskiego tych Polaków, co za mało kochają ziemię ojczystą, więc traktują łąki jak śmietniki. Ale wystarczyłoby przejść albo przejechać rowerem około 200  metrów polną drogą w prawo, żeby ze zdumieniem zobaczyć smutny dysonans materii ożywionej w starciu z produktami człowieka. Na poboczu sama natura stara się unicestwić murawą zieleni kopce z resztkami po remoncie, z których wystają ostre okruchy mizernej „kultury” w postaci płytek ceramicznych. Walają się między trzema pryzmami (jak z przyczepki) rulony i płachty starych dywanów, podgniłych chodników i wykładzin podłogowych, zdezelowane resztki plastikowe i metalowe po odkurzaczu i pralce, opona rowerowa.

 

- Przykro patrzeć na zaśmiecanie tak czyściutkiej, nieskażonej odpadami przestrzeni przyrodniczej – alarmuje Andrzej Podsiadło, przypominając, że łąki nadrzeczne są własnością wspólnoty rolnej i rolników indywidualnych. Martwi go ze społecznikami w radach osiedli, że wędkarze również zaśmiecają środowisko. Nie zabierają z sobą tego, co na pulwy, nad rzeczkę i nad rzekę przynieśli, na przykład, styropianu, na którym siedzieli, i butelek po napojach... Miłośnik przyrody i działacz społeczny na rzecz miasta apeluje: szanujmy przyrodę w całości, dopóki ją mamy. Na pokolenia...

 

Mirosław R. Derewońko 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę