Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Ratusz otwiera się na petentów

Od dziś urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej, są zobowiązane do przywrócenia bezpośredniej obsługi obywateli. Także Urząd Miejski przywraca bezpośrednią obsługę mieszkańców, choć zalecane jest załatwienia spraw poprzez platformę ePUAP. Wizyta w ratuszu będzie możliwa po wcześniejszym umówieniu telefonicznym i z zachowaniem rygorów sanitarnych.

Przy obsłudze bezpośredniej interesantów obowiązują następujące rygory sanitarne:

 • dopuszczalna liczba interesantów przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi;
 • obowiązek zachowania odległości między poszczególnymi osobami 1,5 metra;
 • obowiązek stosowania rękawiczek i zasłaniania twarzy;
 • obowiązek dezynfekcji rąk przed wejściem do urzędu.

Załatwianie spraw przez ePUAP
Wobec nadal trwającego zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i pracownikom urzędu zalecamy załatwianie spraw poprzez platformę ePUAP i Profil Zaufany.
Załatwienie większości spraw jest możliwe drogą elektroniczną z wykorzystaniem Profilu Zaufanego. Osoby, które go nie mają, mogą go potwierdzić za pośrednictwem np. bankowości elektronicznej, bez konieczności wizyty w urzędzie. Ta metoda pozwala wszcząć każdą sprawę, składać pisma i większość wniosków. Poprzez ePUAP można złożyć wniosek o dowód osobisty, zameldowanie lub wymeldowanie, wymianę prawa jazdy i wtórnika prawa, zaświadczenie o stanie cywilnym lub odpis aktu stanu cywilnego (więcej informacji na ten temat:
www.gov.pl/gov/uzyskaj-odpis), a za pośrednictwem domeny www.obywatel.gov.pl można zarejestrować nowo narodzone dziecko.
Katalog spraw, które można załatwić przez ePUAP, znajduje się na stronie www.gov.pl/web/gov/uslugi-dla-obywatela.
Zachęcamy mieszkańców, aby w pierwszej kolejności korzystali właśnie z tej formy załatwiania spraw urzędowych.

Obsługa bezpośrednia w Urzędzie
Mieszkańcy decydujący się na osobiste załatwienie sprawy w urzędzie proszeni są o telefoniczną rejestrację terminu.
Jedynie wcześniejsze umówienie daty i godziny spotkania z pracownikiem odpowiedzialnym za dany rodzaj sprawy pozwoli uniknąć konieczności oczekiwania w długich kolejkach i kontaktów z innymi oczekującymi na załatwienie sprawy.
We wszystkich sprawach zachęcamy do kontaktu telefonicznego z urzędnikami, którzy poinformują o krokach, które powinni Państwo podjąć. Wszystko po to, aby - zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia - ograniczać kontakty międzyludzkie do niezbędnego minimum.

 • Wnioski i dokumenty oraz informacje szczegółowe w zakresie poszczególnych rodzajów spraw są do pobrania na stronie BIP urzędu w zakładce "Jak załatwić sprawę"
 • Do dyspozycji mieszkańców jest strona Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej www.ceidg.gov.pl, gdzie można dokonać wpisu, zmiany, zawieszenia, wznowienia i wykreślenia działalności gospodarczej.
 • Wszelkie opłaty związane z załatwianymi sprawami można realizować przelewami bankowymi.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę