Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Jedwabne zaczęło się w Wiźnie?

- Naszym zdaniem Wizny i Jedwabnego nie można rozpatrywać oddzielnie, szczególnie, że obie zbrodnie mają wiele wspólnych elementów. Jednym z nich jest chociażby łuska niemiecka odnaleziona w Jedwabnem, która ma takie same oznaczenia jak ta z Wizny – twierdzą członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939”, którzy jesienią ubiegłego roku na obrzeżach Wizny odkryli zbiorową mogiłę, która może być miejscem pochówku Żydów rozstrzelanych przez Niemców w lipcu 1941 roku.

Prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939” Dariusz Szymanowski i Marcin Sochoń wiceprezes i rzecznik Stowarzyszenia „Wizna 1939” opublikowali w serwisie YouTube film na temat ich ustaleń odnośnie zbrodni niemieckiej popełnionej na Żydach w Wiźnie. Tu na początku lipca 1941 r., według relacji świadków, Niemcy rozstrzelali grupę 10 do 15 Żydów. W miejscu wskazanym przez jego ze świadków w ubiegłym roku członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939” odnaleźli zborową mogiłę, a w niej łuski niemieckie z 1938 roku. Po ich badaniach przez specjalistów Dariusz Szymanowski podaje, że były wyprodukowane tylko dwie partie takiej amunicji specjalnie dla SS. 

Zobacz film: „Jedwabne zaczęło się w Wiźnie”

- Mord dokonany w Jedwabnem (podlaskie) w lipcu 1941 r. na polskich obywatelach narodowości żydowskiej nadal wymaga wyjaśnienia. Naszym zdaniem Wizny i Jedwabnego nie można rozpatrywać oddzielnie, szczególnie, że obie zbrodnie mają wiele wspólnych elementów. Jednym z nich jest chociażby łuska niemiecka odnaleziona w Jedwabnem, która ma takie same oznaczenia jak ta z Wizny – podsumowuje Marcin Sochoń wiceprezes i rzecznik Stowarzyszenia „Wizna 1939”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę