Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

„Dla Jego bolesnej męki, miej Miłosierdzie dla nas...”

W tydzień po Wielkanocy po raz pierwszy od dziesiątków lat wierni nie przybędą w niedzielę do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży, ażeby wspólnie modlić się w Godzinie Miłosierdzia. Święty Jan Paweł II ogłosił w roku 2000 Siostrę Faustyną świętą i święto kościelne, w celebracji którego w roku 2020 przeszkodziła pandemia koronawirusa i ograniczenia zgromadzeń. Jednakże ks. Jerzy Abramowicz, od 1998 r. proboszcz i kustosz Sanktuarium od 1999, zachęca, żeby o godz. 15. w niedzielę ludzie dobrej woli łączyli się w modlitwie o większą życzliwość Polaków dla siebie w stanie epidemii. W świetle wiary, Jezus Miłosierny ma moc powstrzymać gniew ludzi jak zarazę.

Ksiądz kustosz wspomina, że „od samego początku ks. prałat Radzisław Ambroziak realizował to przesłanie, jakie Jezus przekazał Siostrze Faustynie Kowalskiej (1905 – 1938), zapisane przez nią w „Dzienniczku”. Składa się na to pięć elementów. Został namalowany obraz Jezusa Miłosiernego, z fundacji ks. bp. Mikołaja Sasinowskiego (1909 – 1982), do dzisiaj czczony w dolnym kościele. O godzinie 15. - tj. w godzinie męki na krzyżu Chrystusa – odmawiana jest koronka do Miłosierdzia Bożego. Wierni spełniają prośbę Jezusa do Siostry Faustyny, aby w nowennie przez 9 dni (nazwa 9 od łac. novem) otoczyć modlitwą rozmaite grupy ludzi, np., grzeszników, dzieci, dusze czyśćcowe. Niedziela Miłosierdzia Bożego to 2. niedziela po Niedzieli Zmartwychwstania, którą Jan Paweł II ogłosił światu, a co było jednym z życzeń Jezusa, jakie przekazywał w wizjach zakonnicy od 1931 do 1935 r. - Objawienie wielkiej Bożej łaski otrzymujemy, między innymi, przez doświadczenia w różnych życiowych sytuacjach i sakramenty święte – tłumaczy szczegóły niezwykłych zdarzeń, gdy z racji westchnienia pobożnego ktoś unika nieszczęścia lub spotyka kogoś szczęście. Modlący się w Sanktuarium przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901 - 1981) doznawali tutaj każdego dnia zdarzeń, dzięki zawierzeniu Miłosierdziu, zaproszeniu Chrystusa do obecności i posługiwaniu się językiem miłości. Język miłości polega na tym, żeby nie denerwować się, gdy inni nas upokarzają przykrymi słowami, tylko z godnością umieć odpowiedzieć, że kocha się ich, pomimo przykrości. 

Szanować każdego człowieka...

- I zwyciężać zło dobrocią – powtarza ks. Abramowicz. Kustosz przypomina, jak ważne są uczynki miłosierdzia, dobro czynione. - Słowa to deklaracje, a czynami potwierdzamy autentyczną postawę życiową – naucza ks. proboszcz, co łatwo kojarzyć z powiedzeniem: „Wiara bez uczynków martwa jest”. Trzeba pamiętać, że w małżeństwie oraz życiu samotnym ludzie nie powinni być zamknięci na siebie, że są w rozumieniu Chrystusowym – siostrami i braćmi. Modlitwa o siebie nawzajem nie może sprowadzać się tylko do troski o powodzenie w świecie zewnętrznym i do życia doczesnego, ale i przejścia do wieczności. W takim kontekście tegoroczna Wielkanoc i Niedziela Miłosierdzia to nieustanna obawa o zdrowie i życie swoje i najbliższych, gdyż nieustannie jesteśmy bombardowani tysiącami informacji o koronawirusie, ograniczeniach, zakażeniach i śmierci. Dlatego w modlitwie o godz. 15. warto pamiętać o personelu medycznym i wszystkich ludziach, którzy z poświęceniem od początku marca zmagają się z narastającą pandemią. - Otoczajmy modlitwą wdzięczności ludzi, którzy produkują maski, przyłbice, przekazują środki dezynfekcyjne szpitalom – wylicza to, o czym każdy wierny w Godzinie Miłosierdzia pamiętać powinien - podobnie jak bezinteresowna pomoc sąsiadom w  zrobieniu zakupów, ponieważ „czasu w kolejce do sklepu nie mierzy się zegarkiem, a potrzebą serca”. Ludzie w depresji młodsi i starsi również potrzebują wsparcia: można zadzwonić lub napisać z zainteresowaniem i pociechą. - W tym czasie Miłosierdzia należy poważnie traktować każdego człowieka i szanować, niezależnie, kim jest – naucza ksiądz proboszcz, bo „praktycznie to bywa trudne, ale niesie wspólną radość, dając spokój i pomagając osiągnąć harmonię wewnętrzną”.

Mirosław R. Derewońko   


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę