Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 16 czerwca 2024 napisz DONOS@

Można iść na spacer, do lasu i na rower...

W walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem Rząd wprowadził wiele obostrzeń w tym całkowity zakaz zgromadzeń „chyba że z najbliższymi”, ograniczenie do 5 osób uczestniczących w Mszy świętej oraz swobodnego przemieszczania poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. W to wchodzą także „niezbędne sprawy życia codziennego” czyli... spacer, wyjście do lasu, czy przejażdżka rowerem. Ważne - przemieszczać się można w grupie do dwóch osób, za wyjątkiem rodzin.

Od środy w Polsce obowiązują „nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem”.  Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy 
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego

Wprowadzono całkowity zakaz zgromadzeń, za wyjątkiem spotkań w gronie rodziny, ograniczono  do 5 osób udział w Mszy św.  lub innym obrzędzie religijnym – np. pogrzebie, i ograniczono liczbę osób w środkach komunikacji publicznej do połowy miejsc siedzących. 

W serwisie rządowym gov.pl/koronawirus opublikowano wyjaśnienia jak właściwie rozumieć  wprowadzone ograniczenia. Wyjaśniono m.in. co to znaczy „niezbędne sprawy życia codziennego”? To na przykład konieczność wizyty u lekarza, zrobienia zakupów, wykupienia leków.
Wśród wyjaśnianych wątpliwości są także kwestie wyjścia na spacer, do lasu, uprawiania sportów czy rekreacyjnej jazdy na rowerach. To wszystko można robić, ale pod warunkami i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Czy mogę wyjść na spacer do parku lub lasu, wyjść z dziećmi na plac zabaw?
Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin).  Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.   
Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

Czy złamaniem obostrzeń jest samodzielne uprawianie sportu na zewnątrz, w tym rekreacyjna jazda na rowerze?
Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

Czy mogę biegać?
Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

Czy mogę dojeżdżać do stajni lub szpitala czy poradni weterynaryjnej w celu opieki nad zwierzętami?
Tak. Taki dojazd wchodzi do katalogu niezbędnych codziennych potrzeb i jest dozwolony.

Czy przez wprowadzone ograniczenie będę mógł uczestniczyć w nabożeństwie w kościele?
Tylko w zakresie limitu osób. Ograniczenia w przemieszczaniu się nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w sprawowaniu kultu religijnego. Wprowadzamy jednak nowe zasady - na danym terenie lub w danym obiekcie może znajdować się, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 5 osób (wyłączając z tego osoby sprawujące posługę). Dlatego zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w mszach online, lub za pośrednictwem radia i telewizji.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę