Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Większe centrum na dworcu... z kinem?

Główne zdjęcie
Budowane centrum handlowo-usługowe na terenie dawnego dworca autobusowego przy zbiegu Alei legionów z ul. Gen. Władysława Sikorskiego

Latem ubiegłego roku na terenie dawnego dworca autobusowego u zbiegu Alei Legionów z ul. Gen. Władysława Sikorskiego rozpoczęto budowę centrum handlowo-usługowego. Ma się składać z dwóch budynków „A” i „B”, przy czym ten pierwszy miał być wyższy, a ten drugi niższy. Teraz ten pierwszy ma już dach, a drugi zaczyna go przewyższać. Miejscy urzędnicy przyznają, że na początku lutego do prezydenta Łomży wpłynął wniosek inwestora obejmujący także zmianę wysokości części budynku „B”, ale jak zapewniał wczoraj Łukasz Czech „decyzja w tej sprawie nie została jeszcze wydana”. Według nieoficjalnych informacji właśnie tu miałoby znaleźć się kino ogólnopolskiej sieci.

W grudniu 2017 roku, za blisko 5 mln zł netto, władze miasta sprzedały niemal hektarową działkę ze „starym” dworcem autobusowy u zbiegu Alei Legionów z ul. Gen. Władysława Sikorskiego. Plan był taki, że za te pieniądze zostanie zbudowany mniejszy, ale bardziej funkcjonalny dworzec, od strony ul. Dworcowej. Nowy miejski dworzec ciągle jeszcze jest budowany - powinien być gotowy na lato, ale koszt inwestycji jest kilkakrotnie wyższy niż zakładano. 

„Decyzja w tej sprawie nie została jeszcze wydana”
Tymczasem na sprzedanej prywatnemu biznesmenowi z branży piekarniczej działce szybko budowany jest duży obiekt. Decyzja udzielająca pozwolenia na budowę została wydana przez prezydenta miasta w maju ubiegłego roku. Dotyczyła budowy dwóch budynków usługowo – handlowych, które miały być ułożone w literę „L”. Krótsza hala nazwana budynkiem „A”, powstała wzdłuż nowego dworca autobusowego, równoległe do ul. Dworcowej, dłuższa - „B” - wzdłuż miejskiej hali targowej – równoległe do Alei Legionów. Budynek „A” choć ma znacznie mniejszą powierzchnię zabudowy ok 1,8 tys. m2, miał mieć taką samą kubaturę 12.600 m3 jak budynek „B”, którego powierzchnia zabudowy wynosić miała ok. 2,24 tys. m2. Było to konsekwencją założenia, że budynek „B” tylko częściowo miał być dwukondygnacyjny. 
Teraz to się zmienia. Budynek „B” zaczyna przerastać wysokością budynek „A”, a którym położono już dach.  Łukasz Czech z ratusza podaje, że na początku lutego do prezydenta wpłynął wniosek o zmianę tamtej decyzji udzielającej pozwolenia na budowę dwóch budynków usługowo-handlowych wraz z niezbędną infrastrukturą i zagospodarowaniem terenu. 
- Zakres planowanych przez wnioskodawcę zmian obejmuje zmianę wysokości części budynku „B” i dobudowę zewnętrznej klatki schodowej do części budynku „B”, co spowoduje zwiększenie jego kubatury – przekazuje Czech zaznaczając, że „decyzja w tej sprawie nie została jeszcze wydana”. 

Będzie kino?
Na początku roku gruchnęła plotka, że w budowanym centrum handlowo-usługowym miałoby znaleźć się kino ogólnopolskiej sieci. Sale miałby pomieścić do 400 osób. Problemem do rozwiązania miałyby być rzekomo miejsca parkingowe, których przed centrum zaplanowano jedynie 124. Wówczas Łukasz Czech przekazywał, że „teoretycznie kino na 400 miejsc mogłoby w tym miejscu powstać, jednakże dopiero po zmianie pozwolenia na budowę”. 
- Taki wniosek do Urzędu Miejskiego na dzień dzisiejszy nie wpłynął, wobec czego jest to jedynie spekulacja – podawał tłumacząc, że nie ma przepisów, które określałby konkretną ilość miejsc postojowych na 100 miejsc w kinie. - W związku z brakiem planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, minimalna ilość miejsc postojowych ustalana jest w zależności od powierzchni sprzedaży lub powierzchni użytkowej obiektu. Jeżeli zostanie zachowana powierzchnia sprzedaży, usług, handlu oraz powierzchnia użytkowa, to liczba 124 miejsc parkingowych będzie zgodna z wydanymi warunkami zabudowy – dodawał.
Teraz ten sam miejski urzędnik odnosząc się do złożonego przez inwestora wniosku o zmianę pozwolenia na budowę przekazuje, że „przedłożony do zatwierdzenia projekt nie przewiduje zmiany funkcji projektowanego obiektu, nie zmienia również zagospodarowania, jak i ilość miejsc postojowych.”

Tą siecią kinową, która według plotek miałaby znaleźć się w nowym obiekcie w Łomży, miał być „Helios”. To spółka należąca do grupy Agora – wydawcy Gazety Wyborczej, ma w całym kraju 49 kin. Jej przedstawiciel pod koniec stycznia odpowiadając na nasze pytania przekazał jedynie, że „informacje o wszystkich potwierdzonych planowanych inwestycjach znajdują się na www.helios.pl w zakładce „Inwestycje”. Jak tylko będziemy mogli podzielić się z Państwem oficjalnymi informacjami dotyczącymi kolejnych inwestycji – będziemy publikować je na naszej stronie oraz za pomocą komunikatów prasowych.” 
Póki co są tam zapowiedzi otwarcia kin w Ostrowie Wielkopolskim, Żorach i Pile. Pierwsze dwa miałaby zacząć działać w tym roku, trzecie w przyszłym. 

Foto: Budowane centrum handlowo-usługowe na terenie dawnego dworca autobusowego przy zbiegu Alei legionów z ul. Gen. Władysława Sikorskiego
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę