Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Najdroższa modernizacja w Łomży

Główne zdjęcie
Oczyszczalnia ścieków MPWiK Łomża ma być zmodernizowana za blisko 88 milionów złotych.

Niemal 88 milionów złotych, czyli jest o prawie 10 milionów więcej, niż wynosiła oferta z pierwszego przetargu, i o 24 miliony więcej niż planowano, ma zapłacić Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży za modernizację oczyszczalni ścieków. Po niemal dwóch latach poszukiwania „tańszego” wykonawcy, prezes MPWiK ogłosił w piątek, że dokonał wyboru najkorzystniejszej oferty. Złożyło je konsorcjum na którego czele stoi INSTAL WARSZAWA S.A.

Od kilku lat władze miasta i MPWiK mówią o pilnej potrzebie modernizacji oczyszczalni ścieków. Przygotowania do niej rozpoczęto jeszcze za prezydenta Mieczysława Czerniawskiego. Od początku planowano, że inwestycję uda się ją przeprowadzić z środków Unii Europejskiej lat 2014-2020. Ze „starej” perspektywy 2007-2013 MPWiK pozyskał unijną dotację (w wysokości 1,5 mln zł) na opracowanie dokumentacji, która stanowiła podstawę do wniosku o środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Pod koniec 2017 roku spółka otrzymała 27,1 mln zł unijnej dotację na projekt obejmujący modernizację oczyszczalni ścieków, ale także budowy kanalizacji w ulicach Nowogrodzkiej, Polowej czy Szmaragdowej. Wówczas wszystkie prace wyceniono na nieco ponad 52,3 mln zł, a unijna dotacja miała stanowić blisko 50% kosztów. Na samą modernizację oczyszczalni władze miejskiej spółki chciały wydać 49 mln zł. Takie kwoty oferowano w pierwszych  dwóch przetargach ogłaszanych jeszcze w 2018 roku. W pierwszym przetargu komercyjna wycena inwestycji ze złożonej oferty wynosiła 79,8 mln zł. W kolejnych przetargach składane wyceny były coraz wyższe. Ostatecznie władze MPWiK zdecydowały się podnieść swoją kwotę na realizacje zadnia do niespełna 63,8 mln zł, ale i to było za mało. Składane w sierpniu ubiegłego roku oferty były jeszcze o kilkadziesiąt milionów wyższe. Pod koniec października władze miejskiej spółki odrzuciły trzy z czterech złożonych ofert pozostawiając do dalszej analizy tylko jedną, najtańszą, złożoną przez konsorcjum firm INSTAL WARSZAWA S.A. i  Eko Partnerzy Sp. z o.o. Oni prace przy modernizacji łomżyńskiej oczyszczalni ścieków wycenili na 87 milionów 978 tysięcy 210 złotych. To o ponad 24 mln zł więcej niż miał do wydania MPWiK i o 10 mln zł więcej niż wynosiła wycena z pierwszego przetargu z wiosny 2018 roku. 
Tego samego dnia władze MPWiK wystąpiły do warszawskiej spółki  o przedłużenie terminu związania ofertą do 24 grudnia 2019 r. To, jak przekonywano „czas niezbędny do zawarcia umowy”. W tym terminie umowy nie zawarto. Co prawda podczas sesji 30 grudnia 2019 roku jeden z radnych miejskich ogłosił, że ten przetarg będzie rozstrzygany, ale dopiero w ostatni piątek, 10 stycznia 2020 roku, prezes MPWiK Łomża Mariusz Konopka formalnie ogłosił dokonanie wyboru najkorzystniej oferty. Do realizacji modernizacji oczyszczalni ścieków w Łomży wybrano ofertę złożoną przez konsorcjum, którego liderem jest Instal Warszawa. Zgodnie z ogłoszeniem podpisanym przez Konopkę „Zamawiający zawrze umowę w sprawie zamówienia publicznego z Wykonawcą, który złożył najkorzystniejszą ofertę nie wcześniej niż po upływie 10 dni od dnia przesłania zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty”.
Jeśli dojdzie do podpisania umowy modernizacja oczyszczalni ścieków miałaby zostać przeprowadzona do 31 październik 2022 r..

Aby zrealizować to zadanie MPWiK musiałby pozyskać „dodatkowe” ok. 50 mln zł. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami inwestycja miała być finansowana z unijnej dotacji i kredytu jaki musi zaciągnąć miejska spółka. Władze spółki proszone o wskazanie wysokości poszczególnych źródeł finansowania tej inwestycji twierdziły, że przed otarciem kopert z ofertami nie mogą tego zrobić, ale po otwarciu też tego nie uczyniły.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę