Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 26 lutego 2024 napisz DONOS@

Prezydent Duda w Kolnie: Polska powinna być rozwijana równomiernie

Główne zdjęcie
Prezydent Andrzej Duda

- Dla mnie najważniejsze jest, żeby na zakończenie mojej prezydentury ludzie mogli powiedzieć, że żyje im się lepiej, niż wtedy kiedy zaczynałem – mówił w Kolnie Prezydent RP Andrzej Duda podkreślając, że „Polska powinna być rozwijana równomiernie”. Kolno to miasto, w którym Prezydent Duda składa pierwszą wizytę krajową w 2020 roku. Rozpoczął ją od wizyty na cmentarzu, gdzie oddał hołd i złożył wieniec kwiatów przed mogiłą polskich żołnierzy poległych w bitwie z bolszewikami w 1920 roku pod pobliskim Lemanem.

Oficjalnym powodem prezydenckiej wizyty w Kolnie była inauguracja trzeciego cyklu konferencji „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”, które Kancelaria Prezydenta RP organizuje wspólnie z kilkunastoma ministerstwami. Konferencja, w której uczestniczyło kilkadziesiąt osób  - przede wszystkim okolicznych samorządowców i pracowników instytucji rządowych i samorządowych, odbyła się w Kolneński Ośrodku Kultury i Sportu. Prezydentowi towarzyszyli w niej m.in. minier rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Występując na tej konferencji Prezydent Andrzej Duda zauważał, że Kolno jest w województwie podlaskim, ale na północno-wschodnim Mazowszu. Mówił także, że temat rozwoju wsi i obszarów wiejskich, a przede wszystkim zrównoważonego rozwoju Polski, jest dla niego bardzo ważny. Mówił, że to także „kwestia spuścizny, która pozostawił mój Prezydent Lech Aleksander Kaczyński”, który wiązał z prawami konstytucyjnymi Polaków - prawem do zamieszkania i prawem do wyboru miejsca pracy. 

- Kraj musi się rozwijać w sposób równomierny, wszędzie muszą być stwarzane dla ludzi szanse, po to, żeby tamte zasady konstytucyjne mogły być w praktyce realizowane – mówił Prezydent Andrzej Duda. - Żebyś miał prawdziwe prawo do wyboru miejsca zamieszkania to wszędzie musi być dobra komunikacja, która pozwoli ci się realizować zawodowo, która pozwoli ci się realizować biznesowo - jeżeli masz na to ochotę, która pozwoli ci się kształcić. W związku z tym, w efekcie, musi być wszędzie dostępna dobra szkoła, musi być wszędzie dostęp do dóbr kultury, musi być wszędzie możliwość do rozwoju tzw. obywatelskiego, ale przede wszystkim z punktu widzenia rozwoju osobistego. Co, rzecz jasna, jest związane także i z komunikacją, ale ten podstawowy powinien być blisko dostępny, a więc dom kultury, a więc kino, a więc to, co jest normalnym elementem rozwojowym. Musi być bezpieczeństwo zagwarantowane, muszą być posterunki policji, musi być dobrze funkcjonująca straż pożarna, która w razie czego, jak dobrze wyposażona, przyniesie ratunek ludziom. Muszą być te podstawowe warunki, które warunkują to, czy szanse dla człowieka są stwarzane, czy też nie – mówił Prezydent Duda oceniając, że w naszym kraju w okresie ostatnich 30 lat tego bardzo brakowało. - Był taki moment, że Polska była zwijana – dodawał wskazując, ze likwidowano posterunki policji, szkoły, linie kolejowe czy połączenia autobusowe. - Życie koncentrowało się w i wokół wielkich miast. Pytanie: czy to był program dla Polski dobry, i czy Polsce zapewniał rozwój? - pytał Prezydent i od razu odpowiadał. - Ja powiem tak - miejscami na pewno. Miejscami tak, ale czy o to chodzi? Otóż w moim przekonaniu nie. Polska powinna być rozwijana równomiernie. Fundusze i różne możliwości rozwojowe muszą być rozdysponowywane w sposób sprawiedliwy i umiejętny - podkreślał Prezydent Duda.

Prezydent mówił, że fundusze rozwojowe powinny być dostępne „dla realizacji dobrze przemyślanych programów” i  „być rozdysponowywane także w taki sposób, aby przede wszystkim mogły z niego korzystać społeczności lokalne, reprezentowane przez siebie wybrane lokalne władze”. 

Do najważniejszych spraw na przyszłość zaliczył walkę z zanieczyszczeniem powietrza i ochronę klimatu. Chwalił władze Kolna, za to, że każdy budynek komunalny „ma już swoją ekoinstalację”, czyli kolektory słoneczne. - Chcemy to wspierać, bo to element przyszłości w oszczędzaniu energii i korzystaniu z energii odnawialnej – dodał Andrzej Duda.

- Jeżeli ktoś mnie pyta, co dla mnie, jako Prezydenta Rzeczypospolitej, jest rzeczą najważniejszą? Proszę Państwa, dla mnie najważniejsze jest, żeby na zakończenie mojej prezydentury ludzie mogli powiedzieć, że żyje im się lepiej, niż wtedy kiedy zaczynałem – pytał i odpowiadał Andrzej Duda. 
Zaznaczył, że chodzi mu o różną perspektywę, różne punkty widzenia, a nie tylko o kwestię poprawy zasobności obywateli, czyli "ile pieniędzy mają w portfelu".
-  Tu oczywiście różne programy na poziomie centralnym są realizowane, nie będę już wspominał o programie 500 plus, który ma wymiar powszechny, o co ja bardzo walczyłem. Ale przede wszystkim w bardzo, bardzo różnych obszarach życia. Właśnie, że żyje nam się lepiej, bo mamy lepszą komunikację, bo mamy zapewnione różne nowocześniejsze narzędzia, niż mieliśmy wcześniej, choćby ten przysłowiowy szerokopasmowy internet - dodał Prezydent.

Ostatnim punktem prezydenckiej wizyty w Kolnie będzie otwarte spotkanie z mieszkańcami powiatu kolneńskiego. To spotkanie ma rozpocząć się o godzinie 16. w Hali sportowej Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, przy ul. Marii Dąbrowskiej. Na nim także planowane jest wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę