Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

W poniedziałek Trzech Króli

W poniedziałek 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, tzw. święto Trzech Króli. To dzień ustawowo wolny od pracy, ale wielkie święto kościelne. Od kilkunastu lat w Polsce, a od kilku także w Łomży, z trzech parafii pw.: Bożego Ciała, Krzyża Świętego i św. Andrzeja Boboli wyruszają barwne i radosne Orszaki Trzech Króli. Wierni prowadzeni przez Gwiazdę przejdą ulicami miasta na skatepark, aby oddać cześć Nowonarodzonemu.

Orszak Trzech Króli zaliczany jest obecnie do największych ulicznych jasełek na świecie. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok. 1,2 mln uczestników w niemal 800 miejscowościach w Polsce i za granicą. W tym roku orszaków ma być jeszcze więcej. Przejdą przez 872 miejscowości w Polsce i 18 za granicą. Uczestnicy wszystkich Orszaków Trzech Króli  śpiewając kolędy, przejdą pod tym samym hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, które jest fragmentem refrenu kolędy „Dzisiaj w Betlejem”.
- Będziemy dziękowali za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny, za Cud na Wisłą, który miał miejsce 100 lat temu oraz za cuda, które zdarzają się wokół nas i których doświadczamy na co dzień – wyjaśnia serwisowi eKai Jolanta Stachacz, rzeczniczka prasowa i koordynatorka ogólnopolska Orszaku Trzech Króli. - Dziękczynienie będzie też dotyczyć zbliżającej się beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.
Uczestnikom Orszaków rozdawane będą korony i śpiewniki z kolędami. Organizatorzy co roku chcą przypominać polskie kolędy, utwory o bardzo głębokiej treści teologicznej, a jednocześnie o jasnym przekazie – od najstarszej „Anioł Pasterzom mówił” po współczesne oraz od najbardziej znanych po te nieco zapomniane.

W Łomży tradycyjnie już Orszaki Trzech Króli wyjdą z trzech kościołów parafialnych po sprawowanych w nich Mszach Świętych. 
- Rozpoczęcie Orszaku w naszym kościele Mszą św. o godz. 11.30. Przygotujmy stroje kolędnicze nie tylko dla najmłodszych. Niech także dorośli odważnie podejmą piękne tradycje kolędnicze – zachęcał do udziału ks. dr Wojciech Nowacki, proboszcz parafii p.w. Bożego Ciała.
W parafii pw. Krzyża Świętego i pw. św. Andrzeja Boboli orszaki wyjdą po mszach rozpoczynających się w samo południe 
- Serdecznie zapraszamy do wspólnego, rodzinnego kolędowania świętowania i ogłaszania tajemnicy Narodzenia Pańskiego na ulicach naszego miasta w Orszaku Trzech Króli. Z trzech stron naszych sąsiednich parafii przybędą królowie - podawał ks. Andrzej Popielski, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli wskazując, że celem wędrówki orszaków, tak jak w latach poprzednich, będzie skatepark spółdzielni „Perspektywa”, przy ul. Księżnej Anny. - Nasz król będzie ubrany na zielono. Przygotujmy stroje kolędnicze, w których proszę wykorzystać szczególnie kolor zielony i złoty.
Na skate parku uczestnicy orszaków oddadzą pokłon Nowonarodzonemu. To wydarzenie nie zakończy świętowania Trzech Króli w Łomży. Ostatnim elementem będzie, także zorganizowane po raz kolejny, rodzinne kolędowanie w kościele Krzyża Świętego. To rozpocznie się o godzinie 19.30 i na nie parafian i mieszkańców, także innych rejonów Łomży i okolicy, zaprasza ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego.

Z uroczystością Objawienia Pańskiego związany jest także zwyczaj święcenia w kościołach kredy, którą wierni zabierają do domów, aby na ich drzwiach wejściowych napisać litery: K+M+B. Litery te są skrótem od imion trzech mędrców przekazanych przez legendę średniowieczną: Kacpra, Melchiora i Baltazara, ale także skrótem łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi).


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę