Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Odpalili piec na biomasę

Główne zdjęcie
Montaż pieca na biomasę

Po kilku miesiącach opóźnienia w środę po raz pierwszy rozpalono ogień w nowym kotle ciepłowni miejskiej. To kocioł, w którym paliwem jest biomasa. - Obecnie trwa wygrzewanie obmurzy kotła na wydajności ok 20% jego mocy znamionowej – mówił w piątek Radosław Żegalski, prezes MPEC Łomża. Wydajność ma stopniowo podnoszona, tak, aby w poniedziałek osiągnąć 100%. Potem kocioł zostanie wygaszony, aby móc dokonać jego rewizji wewnętrznej.

Kocioł na biomasę dla ciepłowni miejskiej buduje litewska spółka Enerstena, której spółka zależna wcześniej przygotowała projekt inwestycji. W Kownie wyprodukowano także główne elementy łomżyńskiej instalacji, czyli kocioł, palenisko i ekonomizer, które pod koniec marca dostarczono do Łomży. Zakończenie całej inwestycji planowana było na początek października – jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Wówczas już kocioł i cała instalacja miała być po rozruchach próbnych, wymaganych odbiorach technicznych i uzyskaniu wszelkich papierowych zgód. Powstały jednak duże późnienia. Pierwsze rozruchy próbne kotła zapowiadano na koniec października, później na pierwszą połowę listopada, początek grudnia, a udało się dopiero w tym tygodniu. Jak podaje Radosław Żeglaski, prezes MPEC do próbnych rozruchów nowego kotła biomasowego przystąpiono 18.12.2019 roku, czyli w środę.  
- Obecnie trwa wygrzewanie obmurzy kotła na wydajności ok 20 % jego mocy znamionowej – mówił w piątek Żegalski. - Proces ten potrwa kilka dni, stopniowo zwiększając moc aż do 100 % wydajności.
Prezes Żegalski ocenia, że nastąpi to w poniedziałek. Później piec trzeba będzie wygasić i wystudzić przez święta. Jeszcze przed nowym rokiem wykonawca ma dokonać tzw. „rewizji wewnętrznej” kotła, czyli sprawdzić jego stan i jeśli nie będzie żadnych problemów będzie można kocioł odpalać ponownie. 
Prezes Żegalski mówi, że na razie „wygląda to dobrze”. Liczy że po kolejnym odpaleniu pieca na nowy rok, nie trzeba będzie go już wygaszać i będzie pracował stale do końca sezonu grzewczego.
Ten piec ma spalać po około sto ton zrębki drzewnej na dobę i przy pełnej wydajności będzie w stanie wyprodukować ok. 40% potrzebnego w mieście ciepła. 

Budowa pieca na biomasę w ciepłowni miejskiej w Łomży kosztuje Inwestycja kosztuje ponad 30 mln zł. Na inwestycję miejska spółka otrzymała niespełna 10 mln zł dotacji z NFOŚiGW. Ta sama instytucja MPEC-owi pożycza też prawie 12 mln zł. 

Ciepłownia MPEC zapewnia energię cieplną dla zdecydowanej większości mieszkańców Łomży. Do tej pory spala tylko miał węglowy. Ze względu na coraz wyższe opłaty za emisję zanieczyszczeń, głównie CO2 i wzrostem cen dla mieszkańców, władze zdecydowały, że miejska spółka będzie przechodziła ze spalania węgla na spalanie biomasy drzewnej. Jest ona uznawana za „zieloną energię” i nie jest obciążana opłatami od emisji CO2. W ocenie władz MPEC i miasta ma to ograniczyć wzrost cen ciepła w mieście. 
MPEC Łomża planuje już budowę drugiego kotła na biomasę, przy czym obok ciepła miałby on produkować także prąd elektryczny. Przetarg na jego budowę w systemie projektuj i buduj ma być ogłoszony na przełomie lutego i marca 2020 roku. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę