Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

W Łomży walczyli o wolne sądy w Polsce

„Wolne sądy” i „Konstytucja” skandowało ponad 100 osób, które w środę wieczorem przyszło przed budynek Sądu Okręgowego w Łomży. - Protestujemy przeciwko demolowaniu wymiaru sprawiedliwości, bo niestety w tym kierunku idą wszystkie poczynania władzy w ostatnich latach – mówił Janusz Wyszyński, sędzia Sądu Okręgowego w Łomży i prezes miejscowego oddziału stowarzyszenia sędziów Iustitia. To ono, wraz z kilkoma innymi organizacjami, w środę w całej Polsce zorganizowało protest „Dziś Sędziowie – jutro Ty!”. W Łomży był to najliczniejszy protest ze wszystkich, które dotychczas organizowano w ramach „obrony sądów”. - Sam jestem zaskoczony tą frekwencją – mówił sędzia Wyszyński dziękując wszystkim, którzy przyszli protestować.

Protesty w ramach akcji „Dziś Sędziowie – jutro Ty!” w całej Polsce rozpoczęły się punktualnie o godzinie 18. Wówczas na chodniku przed wejściem głównym do budynku Sądu Okręgowego w Łomży zebrało się około 100 - 150 osób bacznie obserwowanych przez policjantów. Protestujących przynieśli świeczki, inni włączali latki telefonów komórkowcy czy zapalniczki. Niektórzy mieli kartki z napisami układającymi się w zdanie: „Wolne sądy wolni ludzie, dziś sędziowie jutro Ty!!!” Protest zorganizowano przeciwko złożonemu w Sejmie, przez grupę posłów PiS, projektowi ustawy „dyscyplinującej sędziów”. Wśród protestujących byli także sędziowie sądów łomżyńskich. Janusz Wyszyński, sędzia Sądu Okręgowego w Łomży i prezes miejscowego oddziału stowarzyszenia sędziów Iustitia, podkreślał, że biorąc udział w proteście sędziowie nie anarchizują państwa.
- My staramy się, broniąc zasad, wedle których powinny działać wymiary sprawiedliwościowi w demokratycznych krajach, stajemy w obronie wszystkich ludzi. Wszystkich obywateli Polski, którzy mają prawo do wolnych niezawisłych sądów – mówił sędzia Wyszyński. 
Przekonywał, że tego typu protesty mają sens bo mobilizują społeczeństwo i „dają do zrozumienia rządzącym, przedstawicielom władzy pierwszej i drugiej, że te poczynania, przedsięwzięcia, które są przez nich podejmowane, nie znajdują poparcia w całym społeczeństwie, że część społeczeństwa, która rozumie kroki przez nich podejmowane, temu się sprzeciwia.”

Wśród protestujących byli także działacze lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej. 
- Po raz pierwszy od wielu wielu lat w Łomży mamy do czynienia z dużą demonstracją – mówił Jacek Piorunek. - Dzisiaj walczymy o wolne sądy w Polsce, dlatego, że wali się system demokratyczny w naszym kraju. Trójpodział władzy staje się fikcją. Sądy zaczynają podlegać władzy wykonawczej, sądy zaczynają być podległe rządowi. To koniec demokracji w Polsce, ale i koniec państwa demokratycznego w Unii Europejskiej. Jest to równoznaczne z wyjściem Polski z UE – dodawał podkreślał, że UE widząc takie standardy funkcjonowania władz w Polsce z pewnością nie będzie tego tolerować. - A to dzięki Unii Europejskiej zmieniliśmy oblicze Polski.  

Protest przed Sądem Okręgowym w Łomży przebiegał bardzo spokojnie. Uczestniczy starali się nie schodzić z chodników i nie blokować ruchu na ulicy Dwornej.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę