Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Budżet szans?

Główne zdjęcie
Podczas debaty nad budżetem Łomży na 2020 r. Od lewej: zastępca prezydenta ds. oświaty Andrzej Stypułkowski, z-ca prezydenta ds. inwestycji Andrzej Garlicki, prezydent Mariusz Chrzanowski, skarbnik miasta Elżbieta Parzych (fot. UM Łomża)

- Ten budżet daje możliwość wykorzystania tego dobrego czasu, którzy przeżywa nasz kraj – mówił Mariusz Chrzanowski prezydent Łomży przekonując radnych miasta do przyjęcia przedstawionego przez niego, z niewielkimi poprawkami, budżetu miasta na 2020 rok. - Budżet nie jest kontrowersyjny – oceniał radny Zbigniew Prosiński, ale dyskusja nad dokumentem trwała kilka godzin. Ostatecznie poparło go 13. z 23. miejskich radnych, czyli wystarczająca większość, aby budżet przyjąć.

Przyjęty przez Radę Miejską Łomży budżet zakłada dochody w wysokości nieco ponad 419 mln zł i wydatki na poziomie 443,5 mln zł. Deficyt, czyli budżetowa dziura wynosi ponad 24,3 mln zł i jest o ok. 1,3 mln zł wyższa niż pierwotnie zakładał prezydent Chrzanowski. Stało się tak m.in. za sprawą złożonych przez radnych 6 wniosków o zmiany w budżecie, które prezydent uwzględnił w swojej autopoprawce. W części tych wniosków radni finansowanie wskazywali proponując obniżenie 400-tysięcznej dotacji dla Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. 
- Zadania wnoszone przez Państwa radnych zostały ujęte, tylko inne źródło finansowania znalazłem – mówił prezydent proponując zachowanie dotacji dla uczelni w pierwotnej wysokości. 
Deficyt budżetu miasta ma być pokryty głównie z kredytu. Ten planowany do zaciągnięcia na przyszły rok ma wynieść 30 mln zł i podniesie zadłużenie miasta do ponad 156 mln zł. To właśnie wysoki dług był głównym elementem podnoszonym przez prezydencką opozycję w Radzie Miasta. Już wcześniej zarówno radni z klubu PiS jak i Przyjaznej Łomży mówili, że dlatego nie zagłosują za budżetem. Powtarzali to, na różne sposoby, także podczas sesji. Radny Dariusz Domasiewicz np. wyliczał, że za rządów prezydenta Chrzanowskiego i zgodnie z planami na 2020 i 2021 rok, miasto zaciągnie blisko 120 mln zł kredytów. To złościło prezydenta, który podkreślał, że w tym czasie spłacane były także wcześniej zaciągane długi (ok. 43 mln zł w latach 2015-2019 – dop. red.), a w tym roku miasto nie zaciągało planowanego kredytu. Prezydent i skarbnik miasta Elżbieta Parzych zapewniali, że zadłużenie miasta jest pod kontrolą i na bezpiecznym poziomie. Przywoływali pozytywną opinię do projektu Regionalnej Izby Obrachunkowej, a prezydent przekonywał, że „to znaczy, że budżet jest bezpieczny”. 
- Jeżeli chcemy inwestować, to musimy mieć na ten wkład własny – mówił Mariusz Chrzanowski podkreślając, że np. z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych miasto pozyskało 25 mln zł dotacji, ale mogą one wynieść tylko 50% kosztów inwestycji. 

Nauka kosztuje najwięcej
Wskazywał także, że największą pozycją wydatkową – 35% - jest oświata i wychowanie i że do otrzymywanych z rządu środków na utrzymanie szkół i przedszkoli, miasto musi dołożyć z własnych środków 46 mln zł. Nawet do wprowadzanych przez rząd podwyżek wynagrodzeń nauczycieli miasto musi dokładać ze swoich środków. 
Mimo to, skarbnik zapewniała, że budżet na oświatę wraz z rezerwą, na przyszły rok został zaplanowany na „przyzwoitym poziomie”, a odpowiedzialny za oświatę wiceprezydent Andrzej Stypułkowski mówił nawet, że zostały podjęte „pewne działania”, które mają doprowadzić do tego, że w ciągu roku nie będzie potrzeby dokładania więcej środków. Nie chciał zdradzić radnym jakie to będą działania twierdząc, że zobowiązał się, że pracownicy tych jednostek będą pierwsi, którzy nich się dowiedzą.

Łomża inwestuje
Na inwestycje w przyszłym roku miasto miałoby wydać ponad 78 mln zł, czyli połowę tego co pójdzie na oświatę i wychowanie. Największym finansowo przedsięwzięciem ma być dokończenie przebudowy budynku Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego przy ul. Nowej. Na to zadanie zaplanowano aż 14,5 mln zł. Duże środki mają być przeznaczone na przebudowę dróg – zwłaszcza w starej części miasta. Te inwestycje dofinansowane będą z FDS i obejmą m.in. ul. Dworną, Giełczyńską, Rządową, Woziwodzką, Zieloną, ale także Wiejską i 3 Maja. W przyszłym roku ma być zakończona także przebudowa zabytkowej Hali Targowej na Halę Kultury, i zbudowana sala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 2. Rozpocząć miałaby się przebudowa placu Starego Rynku, a jak Ministerstwo Sportu i Turystki przyznałoby Łomży dofinansowanie to także budowa sali sportowej przy SP nr 5.

Radni z prezydenckiej koalicji budżet i prezydenta chwalili, a radni z opozycji zgłaszali zastrzeżenia. Ostatecznie, po kilku godzinach w głosowaniu nad nową Wieloletnią Prognozą Finansową miasta i budżetem na 2020 roku wzięło udział 21 radnych. Za przyjęciem WPF głosowało 12 radnych, 7 było przeciw, a 2 się wstrzymało od głosu. Za przyjęciem budżetu zagłosowało 13 radnych, 5 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. „Za” głosowali radni koalicji klubu Chrzanowskiego i PO oraz „niezależny” Mariusz Tarka, a w przypadku budżetu także Agnieszka Białobrzewska – jedyna z klubu PiS, która rzekomo miała się w tym głosowaniu pomylić. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę