Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Niemożliwe, stanie się możliwe? Stary Rynek doczeka się wreszcie przebudowy!

Główne zdjęcie
Stary Rynek w Łomży

Urząd Miejski poinformował, że projekt rewitalizacji Starego Rynku w Łomży przeszedł pozytywnie ocenę formalną i znalazł się na liście projektów do otrzymania dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Łomża może otrzymać 5,4 mln zł dofinansowania z RPOWP. Na Starym Rynku miałaby stanąć fontanna, pomnik Księcia Janusza i szklana podłoga ukazująca historyczne fundamenty starego ratusza. Rozpoczęcie prac planowane jest w przyszłym roku, a ich zakończenie latem 2021 r.

Taki jest projekt zagospodarowania na nowo placu Starego Rynku w Łomży. Niestety nie ma miejsca na nowe drzewa, w których cieniu mogliby się skryć mieszkańcy w coraz częstsze letnie upały.
Taki jest projekt zagospodarowania na nowo placu Starego Rynku w Łomży. Niestety nie ma miejsca na nowe drzewa, w których cieniu mogliby się skryć mieszkańcy w coraz częstsze letnie upały.
Planowane rozmieszczenie fontanny, pomnika Księcia Janusza i szklanej podłogi ukazującej historyczne fundamenty starego ratusza
Planowane rozmieszczenie fontanny, pomnika Księcia Janusza i szklanej podłogi ukazującej historyczne fundamenty starego ratusza

O planach przebudowy czerwonego placu Starego Rynku w Łomży mówi się od wielu lat. 10 lat temu pracownia architektoniczna Atelier ZETTA Zenona Zabagło z Białegostoku otrzymała od władz miasta pierwsze zlecenie na opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej, wraz z niezbędnymi dokumentami w zakresie przebudowy i rewitalizacji Starego Rynku w Łomży. Formalnie inwestycja jest cały czas realizowana od roku 2012 z... dłuższymi. W jej ramach przebudowano uliczki okalające „plac czerwony” Starego Rynku, i kończona jest  przebudowa starej hali targowej.  

Teraz jest realna szansa, żeby prace rozpoczęły się także na „płycie głównej” Starego Rynku. Główny problem – pieniądze  maja pochodzić z funduszy unijnych dzielonych przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku.  „Projekt Kultura - kontynuacja rewitalizacji Starego Rynku w Łomży” przeszedł pozytywnie ocenę formalną i miasto może liczyć na dofinansowanie. Szacowana wartość przedsięwzięcia to 6,7 mln zł, a dofinansowanie ma wynieść prawie 5,4 mln zł.
 - Realizacja inwestycji przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności zdegradowanych obszarów miasta i odnowy historycznej tkanki miejskiej – informuje prezydent Mariusz Chrzanowski, dziękując jednocześnie zarządowi województwa, na czele z marszałkiem Arturem Kosickim, za kolejne wsparcie działań podejmowanych przez samorząd Łomży.

Jeszcze latem ogłoszono konkurs na wyłonienie wykonawcy prac. Oferty można składać do... 10 grudnia 2019 roku. Zakres prac obejmuje w szczególności: wymianę nawierzchni placu rynku z brudno-czerwonej betonowej kostki na szary granit (kostkę i płyty), wykonanie w południowo-zachodniej części rynku fontanny „jako formy wodnej ze słupami wody i kaskadami”, zaznaczenie w posadzce znajdujących się z północno-wschodniej części placu śladów po fundamentach dawnego ratusza np. jako podświetlone pasy ze zmatowionego szkła, oraz wykonanie w tym miejscu postumentu pod przyszły pomnik księcia Janusza I, który w 1418 roku nadał Łomży prawa miejskie.  

Głównym celem przebudowy Starego Rynku jest zmiana jego przeznaczenia z funkcji usługowej na funkcję kulturową, społeczną z ochroną i zachowaniem dziedzictwa kulturowego. Przede wszystkim ma przyczynić się do poprawy estetyki historycznego centrum miejsca. 

Zgonie z ogłoszeniem przetargowym rozpoczęcie realizacji zamówienia miałoby nastąpić nie wcześniej niż od 01.08.2020 r., a zakończenie realizacji zamówienia określono do 31.07.2021 r.  Wcześniej konieczne będą badania archeologiczne.   


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę