Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Ku końcowi zbliżają się prace I Synodu Diecezji Łomżyńskiej

W sobotę odbyła się druga sesja plenarna podczas której przyjęto kolejnych siedem Statutów Synodalnych. Postanowienia Synodu w ostatecznej wersji będą zawierać ściśle prawnicze terminy i będą regulować działalności duchownych i świeckich Kościoła katolickiego w Diecezji Łomżyńskiej.

W sobotnim posiedzeniu Synodu uczestniczyło około dwustu osób - duchownych i ludzi świeckich. Podczas kilkugodzinnego spotkania głosowano drugą część tzw. schematów – czyli aktów prawnych dotyczących tym razem: Instytutów Życia Konsekrowanego, Stowarzyszeń Życia Apostolskiego i Instytutów Świeckich, posługi katechetycznej, duszpasterstwa rodzin i młodzieży, uczestnictwa Kościoła w życiu społeczno-politycznym, środków przekazu w służbie Ewangelii, a także dobrom doczesnym Kościoła, utrzymaniu kapłanów i świeckich pracowników parafii.
Zakończenie prac I Synodu Diecezji Łomżyńskiej i oficjalna prezentacja wszystkich Schematów synodalnych przewidziana jest na jesień br. 28 października podczas uroczystości 80-lecia diecezji łomżyńskiej będzie miało miejsce podpisanie dekretu dotyczącego zakończenia 10-cio letnich prac synodu. Od tego momentu wszystkie statuty nabiorą mocy prawnej, ale do końca roku zapisy będą jeszcze w stanie vacatio legis czyli oczekiwania na uprawomocnienie. Dopiero 1 stycznia 2006 roku zapisy zaczną obowiązywać w całej Diecezji Łomżyńskiej.

I Synod Diecezji Łomżyńskiej zwołał 25.03.1995 r. biskup Juliusz Paetz. podpisał dekret zwołujący I Synod Diecezji Łomżyńskiej. Wówczas ustanowionych zostało 15 komisji synodalnych i powołano rady synodalne w poszczególnych parafiach. Sesja inauguracyjna I Synodu Diecezji Łomżyńskiej odbyła się 28.10.1995 r. w katedrze łomżyńskiej.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę