Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Większy poślizg z litewskim kotłem na biomasę

Zgodnie z pierwotnym planem od niemal miesiąca Łomża miała być ogrzewana ciepłem ze spalania biomasy. Realizacji wielomilionowej inwestycji coraz bardziej się opóźnia. Władze MPEC podały, że „odpalenie” kotła nastąpi prawdopodobnie na przełomie listopada i grudnia 2019 roku.

Ciepłownia miejska przy ul. Ciepłej działa od 40 lat i zapewnia energię cieplną dla zdecydowanej większości mieszkańców Łomży. Do tej pory spala tylko miał węglowy. Ze względu na coraz wyższe opłaty za emisję zanieczyszczeń, a głównie CO2, władze miasta zdecydowały, że miejska spółka będzie przechodziła ze spalania węgla na spalanie biomasy drzewnej. W nomenklaturze unijnej jest ona uznawana za „zieloną energię” i obecnie nie jest obciążana opłatami od emisji CO2.

Od 2017 roku MPEC realizuje unijny projekt związany z budową pierwszego kotła do spalania biomasy, a dokładnie zrębków drzewnych. Inwestycja kosztuje ponad 30 mln zł, a miejska spółka otrzymała na ten cel niespełna 10 mln zł dotacji z NFOŚiGW. Ta sama instytucja pożycza MPEC-owi prawie 12 mln zł na realizację tej inwestycji. Pieniądze niemal w całości trafią do litewskiej firmy ENERSTEN, która najpierw przygotowała projekt, a teraz wykonuje instalację. W jej zakładzie w Kownie wyprodukowano także główne elementy łomżyńskiej instalacji, czyli kocioł, palenisko i ekonomizer, które pod koniec marca dostarczono do Łomży. Zakończenie całej inwestycji – po rozruchu, odbiorach i wszelkich zgodach - planowano na początek października, ale są coraz większe opóźnienia. Przed miesiącem prezes MPEC Radosław Żegalski przyznawał, że inwestycji w terminie nie uda się zrealizować. Wówczas podawał, że według nowego harmonogramu przedstawionego przez wykonawcę rozruchy próbne powinny odbyć się ok. 30.10.2019 r.  Okazuje się, że do tej porty ich nie było. 
- Obecnie prowadzona inwestycja dotycząca kotła wodnego nadal jest na etapie przed rozruchowym – odpisał „ktoś” z MPEC w odpowiedzi na nasze pytania. 
Zgodnie z tym co teraz podaje miejska spółka ciepłownicza „pierwsze rozruchy poszczególnych technologii będą przeprowadzane od przyszłego tygodnia tj. od 11 listopada. - Samo „odpalenie” kotła nastąpi prawdopodobnie na przełomie listopada i grudnia 2019 roku – podała spółka MPEC.

Szacuje się, że ten kocioł na biomasę powinien zaspokoić do 40% potrzebnej w mieście energii cieplnej. Władze MPEC przystąpiły już od realizacji drugiego etapu przechodzenia ze spalania węgla na biomasę. Poszukują firmy, która pomoże im przeprowadzić przetarg na wyłonienie wykonawcy zaprojektowania i zbudowania drugiego kotła na biomasę. Ten wraz z ciepłem miałby produkować także energię elektryczną. Szacunkowa wartość tej inwestycji to blisko  60 mln zł. Na jej realizację miejska spółka pozyskała niespełna 19 mln zł unijnej dotacji, a władze miast  zgodziły się na poręczenie zaciąganego przez nią kredytu w wysokości blisko 28 mln zł. 

Pierwszy z kotłów powinien spalać około 35 tysięcy ton zrębki drzewnej rocznie – czyli po jakieś 100 ton na dobę. Drugi kocioł ma jej spalać jeszcze więcej. Na pierwszy rok palenia zrębką w Łomży władze MPEC „surowiec” zamówiły u dwóch dostawców. Jeden z nich ma dostarczać biomasę z Białorusi drugi z polskich lasów „pozyskując ją w procesie ich czyszczenia”. Dostarczana z Białorusi zrębka drzewna jest lepsza i droższa i kosztuje 200 zł/tonę. Ta z polskich lasów „zrębka leśna” jest słabsza i tańsza - 174 zł/tonę.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę