Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Młodzież ZSA sprzątała na cmentarzu przed kwestą TPZŁ

- Nikt z nas nie chciałby być zapomniany, kiedy umrze... - mówi Ula Nowicka, 17-letnia uczennica Zespołu Szkół Akademickich przy WSA w Łomży, która z około 80-oma koleżankami i kolegami z klas mundurowych w ciągu pięciu godzin uporządkowała około 100 zapomnianych, anonimowych grobów na starym cmentarzu w Łomży z 1801 r. W zimny, ostatni wtorek października pracowali w 4 – 5-osobowych grupach, wyposażeni w grabie, grace i worki na śmiecie. Szli i alejami, i alejkami, zatrzymując się przy kwaterach tych Zmarłych, gdzie królowały chwasty, żeby przywrócić pamięć.

- Chcieliśmy uporządkować groby na starym cmentarzu, zwłaszcza tam, gdzie widzieliśmy krzewy, krzaki, chaszcze, chwasty, trawy, opadłe liście – opowiada Paweł Gałczyk (lat 35), wychowawca kl. II A, czyli Uli, nauczyciel wf i przedmiotów mundurowych w ZSA w Łomży. - Zniszczone tablice betonowe, kamienne czy metalowe zostawialiśmy przy grobach. Krzyż kładliśmy na uprzątniętym grobie, a czasami wkopywaliśmy albo solidniej umocowaliśmy. Na 30 grobach zapaliliśmy znicze...

Zdaniem wychowawcy drugoklasistów, „trzeba zadbać o zapomniane bądź opuszczone groby, żeby społeczeństwo pamiętało o tych, którzy kiedyś żyli, nawet jeśli dziś z tablicy nie daje się odczytać, kto w tym grobie spoczywa....”. Dlaczego żyjący śmiertelnicy mieliby pamiętać o cudzym istnieniu, i to nierzadko anonimowego człowieka...? - Pamięć zbiorowa jest w nas i zawsze będzie – tłumaczy Paweł Gałczyk. - To historia Polski i Łomży... Historia ułożona z mogił przez stulecia jak mozaika na mapie dziejów narodu, jak milczące puzzle losów poszczególnych ludzi, cywilów i żołnierzy z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku oraz II wojny światowej 1939 i okresu okupacji. Na mogiłach żołnierskich, ofiarnych sprzed lat, sprzątali młodzi w zielonych mundurach. - Uczniowie chcieli pomóc w porządkowaniu cmentarza, wiedzieli, po co tam idą – cieszy się lubiany pedagog. 

„Nie zatracić się w pędzącym na oślep świecie”
Zadowolona z przebiegu i skuteczności akcji jest również wychowanka Ula. Uczestniczyła chętnie, wiedząc, że to dobre i wartościowe działania. Z przyjemnością obserwowała, że rówieśnicy pracują z przekonaniem i z zapałem, bo to nie praca społeczna z przymusu. Przywracali porządek i estetykę kolejnym kwaterom zabytkowej nekropolii. Dziewczyna wspomina uśmiechy ludzi na cmentarzu,  widzących pracę młodzieży, pochwały i podziękowania za zaangażowanie, a czasem i wzruszenia, jakich doświadczali sami uczestnicy akcji, widząc łzy w oczach 80-letniej babci czy staruszka. - To była zorganizowana praca w grupie, myślę, że sami w pojedynkę wstydzilibyśmy się posprzątać na cudzym grobie – tłumaczy Ula, jak wielu z rówieśników musiało się przełamać, żeby porządkować, wyrywać chwasty, grabić, uprzątać śmieci, trawę, liście, gałęzie, których wyniesiono całe mnóstwo.
- We wtorek pokazaliśmy innym, że na cudzy grób można spojrzeć bezinteresownie, z nierodzinnej perspektywy – rozwija myśl w kierunku uniwersalnego humanizmu Ula. - Może się zdarzyć, że po nas zostanie grób, a nasze wnuki czy prawnuki nie będą mogły z różnych powodów o niego zadbać. Starsi często myślą, że młodzież nie interesuje się niczym, poza komputerem i komórką. A porządki na cmentarzu pomogły nam nie zatracić się w pędzącym na oślep globalnym świecie internetowym. Przeżyliśmy ważne doświadczenie współpracy, polegające na działaniu dla dobrego celu – pamięci.

Dla dobrego celu – obywatelskiej pamięci o zabytkowych nagrobkach, płytach, figurach, krzyżach i ogrodzeniach kwater – w Dzień Wszystkich Świętych odbywa się po raz 30. społeczna kwesta na ratowanie zabytków 218-letniej nekropolii przy ulicy Mikołaja Kopernika. Członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej staną z puszkami na datki od godziny 8. rano do szarej godziny zmierzchu. W sobotnie zaduszki i niedzielę społecznicy będą zbierać przy bramie głównej od godz. 9. 30 do dużej skarbony, zaś przy pozostałych czterech wejściach do skarbony przenośnej.

Mirosław R. Derewońko        

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
cz, 31 października 2019 12:54
Data ostatniej edycji: cz, 31 października 2019 13:05:30

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę