Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Oszuści zabrali oszczędności życia

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

60 tysięcy złotych straciła 71-letnia mieszkanka Łomży, która niestety dała się oszukać przestępcom. Mężczyźni podając się za policjanta i nawiązując z nią kilkukrotnie połączenie telefoniczne, „przekonali” seniorkę do tego, aby zaciągnęła w bankach zobowiązania pieniężne i przekazała gotówkę osobom, które zgłosiły się do jej odbioru.

Policjanci ostrzegają przed telefonicznymi oszustami. Ofiarami przestępców, którzy działają metodą „na wnuczka”, „policjanta” są najczęściej osoby starsze. Sprawcy bezwzględnie wykorzystują dobroć osób starszych i próbują wyłudzić pieniądze. Często ich łupem padają oszczędności całego życia. 
W zgłoszonym dziś policji oszustwie, w wyniku którego  71-letnia mieszkanka Łomży straciła 60 tysięcy złotych sprawcy poprzez metodę „nie rozłączania połączenia” uwiarygodniali kobiecie, że są funkcjonariuszami, którzy dbają o jej finanse – podaje Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży. - Nieświadoma niczego dała się niestety wciągnąć w legendę i wykonywała polecenia przekazywane jej przez telefon. Gdy zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa - powiadomiła prawdziwą Policję.

Policja ostrzega i przypomina. Oszuści najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej za policjanta. Wypytują o oszczędności i proszą o pożyczenie wysokiej kwoty pieniędzy. Często mówią, że osoba bliska miała wypadek i potrzebna jest gotówka na „załatwienie formalności”, bo inaczej wnuczek trafi do więzienia... Następnie informują ofiarę, że przyślą kolegę lub koleżankę po odbiór gotówki. 

Oszuści grają na emocjach i zastraszają seniorów, gdy Ci wahają się z podjęciem tej nagłej decyzji finansowej. Chcąc uwiarygodnić swoje działanie, każą swojej ofierze BEZ ROZŁĄCZANIA SIĘ wybrać numer 997 lub 112, po czym słuchawkę przejmuje inna osoba podająca się za policjanta i potwierdza tożsamość oszusta, jako tajnego funkcjonariusza np. CBŚP. Czasem informują, że trzymane w banku pieniądze są zagrożone atakiem hakerskim i należy je wypłacić lub przelać na inne konto. Oczywiście zastrzegają żeby nikogo nie informować o tym, ponieważ jest to bardzo tajna „akcja”. Co więcej, oszuści instruują swoją ofiarę, aby się nie rozłączała nawet jak idzie do banku!

Apelujemy o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do domu bądź dzwonią podając się za członków rodziny, znajomych lub za pracowników różnych instytucji. Przestrzegamy przed przekazaniem jakichkolwiek pieniędzy czy innych rzeczy wartościowych osobom obcym - należy jak najszybciej rozłączyć się i skontaktować się z osobą, do której mają pieniądze rzekomo trafić, aby POTWIERDZIĆ taką potrzebę. W ten sposób upewnimy się, że to rzeczywiście ona zwracała się do nas z prośbą i nie zostaniemy oszukani.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę