Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

Samochody dla strażaków... przed wyborami

Najpierw w Nowogrodzie, później w Konarzycach. Strażacy ochotnicy z tych jednostek otrzymali w piątek średnie samochody ratowniczo-gaśnicze. Kluczyki do samochodów przekazywał wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński. - Dzięki temu sprzętowi będzie bezpieczniej i o to tu chodzi. Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych wartości jakie wszyscy cenimy i jakiej wszyscy potrzebujemy - mówił wiceminister podkreślając, że strażacy stoją na straży tego bezpieczeństwa i to w różnych aspektach.

W Nowogrodzie strażacy z tutejszej jednostki OSP otrzymali zupełnie nowy wóz strażacki na bazie samochodu marki Man. Kosztował on 875 tysięcy złotych. 100 tys. zł przekazała Komenda Główna PSP w ramach wsparcia dla jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, 225 tys. zł wyłożył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a reszta niemal 550 tys. zł, to wkład własny gminy, na który gmina dostała pożyczkę z WFOŚiGW. Burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka podkreśla, że nowy samochód zastąpi stary, którego koszty  naprawy były już nieopłacalne. Przypominał, że w gminie jest 7 jednostek OSP, a w ubiegłym roku zakupiono także fabrycznie nowy wóz dla strażaków ochotników Mątwicy.
- Gdyby nie wsparcie środkami z zewnątrz gminy nie byłoby stać na zakup tych samochodów – mówi burmistrz Palka podkreślając, że na ich zakup gmina otrzymała wsparcie sięgające około 1,1 mln złotych. Burmistrz szczególnie dziękował wiceministrowi Zielińskiemu i mówił, że dla niego bardzo ważne jest, że przekazanie samochodu następuje w tym dniu, „żeby podsumować cztery lata  pracy rządu na rzecz ochotniczych straży pożarnych”.

Wiceminister Jarosław Zieliński mówił, że przekazywany w Nowogrodzie nowy samochód jest 14 z 31 jakie będą przekazane jednostkom OSP z województwa podlaskiego w tym roku. Mówił, że to rekordowa liczba, że w ubiegłym roku było 13 samochodów, a we wcześniejszych latach, za rządów koalicji PO-PSL, tylko 4 – 5. 
- To świadczy o skali naszej – rządu i samorządów - troski o ochotnicze straże pożarne – mówi wiceminister Zieliński i powołując się na wyliczania nadbryg. Jarosława Wendt, Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku wskazywał, że wydatki na straż pożarną w województwie w porównaniu do 2015 roku wzrosły o 140%. 
- To Pana działania, Pana pomysły i Pana zaangażowanie – podkreślał  komendant Wendt także dziękując ministrowi Zielińskiemu w Nowogrodzie i w Konarzycach.

W Konarzycach strażacy otrzymali 15-letni, ale z przebiegiem tylko 30 tys. km samochód gaśniczy na podwozi firmy Star z napędem 4 x 4. Jest w pełni sprawny i kompletnie wyposażony.  To samochód przekazany przez MSWiA ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu. Za ten dar ministrowi Zielińskiemu dziękowali strażacy z Konarzyc i wójt gminy. 
Piotr Kłys  mówił, że wiceminister Jarosław Zieliński ma „niepoliczalne zasługi dla pożarnictwa”, że w ostatnich latach odbył się skok cywilizacyjnych i że kiedyś, będą o tym mówić jako o „okresie renesansu pożarnictwa w Polsce”. 
- Obecny rząd tworzą bohaterowie i patrioci – stwierdził wójt Kłys wskazując, że wiceminister Zieliński, w jego ocenie, jest jednym z najlepszych. Wyliczał też, że dzięki zaangażowaniu wiceministra Zielińskiego gmina Łomża na jednostki OSP otrzymała w tym czasie około milion złotych dotacji.    
- Obiecałem, a ponieważ dotrzymuję słowa samochód jest – mówił wiceminister Zieliński podkreślając, że jednostka OSP Konarzyce jest w takim miejscu, przy ruchliwej i ważnej drodze, gdzie wyjazdów i interwencji jest bardzo dużo i samochód był bardzo potrzebny. - Jednostki OSP stanowią tak ważną rolę w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego, ze trzeba je wspierać. Mam nadzieję, że będziemy mogli dalej je wspierać – dodawał nawiązując do niedzielnych wyborów parlamentarnych. - Polska potrzebuje kontynuacji dobrych rzeczy – mówił wiceminister Zieliński. 
Oba wozy strażackie poświecili księża proboszczowie. W Nowogrodzie ks. Remigiusz Krajewski wspólnie z ks. Radosławem Kubłem, a w Konarzycach ks. Paweł Bejger.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
pt, 11 października 2019 14:33
Data ostatniej edycji: pt, 11 października 2019 14:39:17

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę