Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 lutego 2024 napisz DONOS@

Pieniądze za suszę

Około 4600 wniosków do ARiMR o pomoc suszową złożyli w ciągu pierwszych dni rolnicy w województwa podlaskiego. Wnioski można składać od ubiegłego czwartku. Jak informuje Piotr Masłowski z ARiMR „w tym tygodniu pierwsze dyspozycje płatności zostały przesłane do centrali i w tym tygodniu powinny ruszyć pierwsze wypłaty”.

Pomoc suszowa będzie udzielana na każdy hektar o ile straty oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę, wynoszą co najmniej 30 proc. uprawy deklarowanej przez rolnika we wniosku.  Rolnicy mogą otrzymać – zależności od wielkości strat – do 250 zł do nawet 1000 zł na hektar zniszczonych przez suszę, ale także huragan, grad, deszcz czy wiosenne przymrozki upraw. 
Wnioski można składać w biurach powiatowych ARiMR do końca października. W ubiegłym roku Podlaski Regionalny Oddział ARiMR w Łomży przyjął prawie 38 tysięcy takich wniosków od rolników. 
- W tym roku, z szacunków podawanych przez Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku wynika, że wniosków będzie mniej, jakieś 28 tysięcy – mówił Wiesław Grzymała, dyrektor ARiMR w Łomży. - W tym roku susza bardziej dotknęła inne województwa np. Wielkopolskę. 
Z podawanych przez ARiMR danych wynika, że najwięcej wniosków w pierwszych dniach ich naboru złożyli rolnicy z powiatów sokólskiego i wysokomazowieckiego. Składane przez pierwszych rolników wnioski zostały już sprawdzone przez pracowników Agencji i niebawem rolnicy powinni zacząć otrzymywać przelewy na konta. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę