Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Odpowiedni do rangi urzędu

- Ponad 17 milionów złotych to dobrze zainwestowane pieniądze – mówił Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości podczas uroczystości otwarcia po rozbudowie i remoncie Sądu Rejonowego w Zambrowie. - Najważniejsi są dla nas ludzie, którzy przychodzą po sprawiedliwość (…). Ci ludzie przyjdą dzisiaj do nowej siedziby, która spełnia wymogi XXI wieku – dodawał wiceminister.

Sąd w Zambrowie funkcjonuje w zabytkowym budynku po carskich koszarach. Od chwili powołania w 1959 roku spraw rozpatrywanych przez pracujących tu sędziów jest coraz więcej, a przestrzeń lokalowa do kilkudziesięciu lat była niewystarczająca. Wspominał to sędzia Krzysztof Adamiak, prezes Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, który przez lata związany był z Sądem Rejonowym w Zambrowie, a w latach 2005-2013 był prezesem tego sądu. 
- Proces starań o rozbudowę sądu trwał wiele lat – mówił sędzia Adamiak wspominając jako żart historię, gdy pracownik sądu na plecach wnosił po schodach niepełnosprawną osobę na salę rozpraw. 
Inwestorem rozbudowy Sądu Rejonowego w Zambrowie był Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Prezes Adamiak, podkreślał, że inwestycja ma poprawić komfort pracy sędziów i pracowników sądu oraz osób, które będą tu obsługiwane. Dziękował ministrowi Wójcikowi „za przychylność i skierowanie inwestycji do realizacji”. 
Decyzja o sfinansowaniu inwestycji zapadła w styczniu 2016 roku, choć plan tego co w Zambrowie miałby zostać zrealizowane ministerstwo zatwierdziło  jeszcze w 2013 roku. Prace budowlane rozpoczęto w sierpniu 2016 r. W pierwszym etapie na tyłach budynku dawnych koszar dobudowano nowy budynek, podobny gabarytowo i architektonicznie nawiązujący do zabytkowego budynku. W marcu ubiegłego roku pracownicy sądu mogli się tam przenieść, aby robotnicy rozpoczęli remont tego starego, zabytkowego.
- Pomimo długiej w czasie inwestycji i dwukrotnej przeprowadzki, najpierw do nowego budynku, a później części z nich z powrotem do wyremontowanego starego, funkcjonowanie Sądu Rejonowego w Zambrowie przebiegało bez utrudnień – mówił sędzia Jan Leszczewski, prezes Sądu Okręgowego w Łomży. Podkreślał, że nie było żadnej skargi, która wskazywałaby na problemy bądź spadek jakości pracy. 
Prezes Leszczewski dziękował za to wszystkim pracownikom sądu w Zambrowie i w szczególności jego prezesowi sędziemu Tomaszowi Makarukowi. Po rozbudowie i zakończonym remoncie Sąd Rejonowy w Zambrowie ma powierzchnię ponad 2900 m.kw. i część pomieszczeń udostępnia tutejszej prokuraturze.
- Budynek jest odpowiedni do rangi urzędu – mówi sędzia Tomasz Makaruk, prezes Sądu Rejonowego w Zambrowie. 
Wyliczał, że teraz sąd dysponuje trzema salami rozpraw, salą konferencyjną na 70 osób, 80 pomieszczeniami biurowo-administracyjnymi i m.in. odpowiednim do potrzeb archiwum sądowym, w którym znajduje się 269 m. kw. regałów archiwalnych. 
Przy okazji oficjalnego otwarcia wyremontowanego sądu prezes Tomasz Makaruk przekazywał podziękowania – dyplomy i kwiaty - tym, którzy w sposób szczególny przyczynili się sprawnej realizacji inwestycji. 

W Sądzie Rejonowym w Zambrowie pracują cztery wdziały: Cywilny, Karny, Rodzinny i Nieletnich oraz Ksiąg Wieczystych. W pierwszej połowie 2019 roku rozparzono tu 5200 spraw. 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
wt, 08 października 2019 14:34
Data ostatniej edycji: wt, 08 października 2019 14:43:21

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę