Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 maja 2024 napisz DONOS@
logo województwa podlaskiego

Pawilon Polski z EXPO 2020 w Dubaju zostanie przeniesiony do Białegostoku

Po raz pierwszy w historii udziału Polski w Wystawach Światowych Pawilon narodowy powróci do kraju. Po zakończeniu EXPO Dubai 2020 podlaska ekspozycja o nazwie Drewnopolis zostanie przeniesiona na teren kampusu Politechniki Białostockiej. Przedsięwzięcie będzie możliwe dzięki podpisanemu dziś (26 września br.) porozumieniu między Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, Województwem Podlaskim, Politechniką Białostocką oraz Agencją Inwestycji i Handlu.

– Pewnie inne regiony i kraje będą chciały zrobić w przyszłości to samo, ale z całą pewnością Polska i Podlasie robią to po raz pierwszy – podkreśliła Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii. – To duże wyzwanie finansowe i logistyczne, traktuję je jednak jako długoterminową inwestycję – dodała.
Pani minister zaznaczyła, że pomysł przeniesienia pawilonu był inicjatywą Zarządu Województwa Podlaskiego. Marszałek Artur Kosicki, dziękując wszystkim osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia, podkreślił, że jest to projekt, który przede wszystkim ma na celu promocję województwa podlaskiego.
- To działanie wpisują się w hasło realizowanej obecnie Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego, czyli „Ambitne Podlaskie” – podkreślił marszałek. – Ten projekt jest ambitny, unikatowy i o to chodziło.
- Przed nami początek długiej drogi, która ma za zadanie pokazać, że Podlaskie jest zdolne do rzeczy niezwykłych – powiedział wicemarszałek Stanisław Derehajło.
Radości i dumy z pomysłu oraz przyszłej lokalizacji pawilonu nie ukrywał prof. dr hab. inż. Lech Dzienis, rektor PB, określając przedsięwzięciem mianem „wielkiego honoru” dla uczelni.
– Dziękujemy za uhonorowanie Politechniki jako wiodącej uczelni technicznej w regionie – powiedział. – Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że to na naszym terenie stanie obiekt wcześniej będący wizerunkiem Polski na arenie światowej.
O logistycznych i technicznych trudnościach w realizacji projektu mówiła Monika Dyląg-Sajór, wicekomisarz sekcji polskiej EXPO Dubaj 2020.
- Przez 173 dni pawilon będzie stanowić wizytówkę polskiej gospodarki, przyrody, kuchni, kultury. W szczytowym momencie ma go odwiedzić tysiąc osób na godzinę. Tak więc pawilon będzie mocno przetestowany – powiedziała.
Po EXPO ekspozycja ma zostać przystosowana do warunków i przepisów obowiązujących w Polsce. Kiedy proces ten zostanie zakończony – pawilon będzie cieszył oczy lokując się na terenie PB i stając się centrum edukacyjnym wiedzy o drewnie pod nazwą Drewnopolis.
Z ramienia Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu porozumienie podpisał jej wiceprezes, Grzegorz Słomkowski. Wzięli w nim udział także podlascy posłowie: Jacek Żalek oraz Mieczysław Baszko.
Do realizacji tego wymagającego przedsięwzięcia Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zaprosił ważnych i merytorycznych partnerów jakimi są: Politechnika Białostocka, Instytut Ochrony Środowiska oraz Grupa Unibep – pomysłodawca idei oraz nazwy wystawy.

***
Wystawy Światowe EXPO to najbardziej prestiżowe wydarzenia na świecie o charakterze gospodarczym, promocyjnym i kulturalnym. EXPO 2020 w Dubaju odbędzie się między 20 października 2020 r. a 10 kwietnia 2021 r. i będzie pierwszą Wystawą Światową organizowaną w kraju arabskim.
Polska od wielu lat jest aktywnym uczestnikiem Wystaw Światowych. Główną areną prezentacji oraz nośnikiem informacji o Polsce podczas Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju będzie Pawilon Polski z hasłem „Creativityinspired by nature”. Stanie na działce o powierzchni 1876 m2 w centralnym punkcie wystawy w części poświęconej mobilności.
Podczas Światowej Wystawy EXPO 2020 w Dubaju odbędzie się Prezentacja Województwa Podlaskiego organizowana pod hasłem Drewnopolis 2020, której rozwinięciem będzie utworzenie w Białymstoku centrum edukacyjnego wiedzy o drewnie pod nazwą Drewnopolis. W ten sposób powstanie miejsce, które pokaże przyszłym pokoleniom co daje nam las i nauczy nas, jak mamy dbać o nasze przyrodnicze dziedzictwo.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę