Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@

Ceny mleka i ziemniaków w górę

Główne zdjęcie
Wykres prezentujący wzrost cen ziemniaków za 1 dt w skupie (niebieska linia) i na targowiskach (zielona linia) źródło: GUS

Po siedmiu miesiącach spadku średnia cena skupu mleka nieco podskoczyła. W sierpniu mleczarnie w województwie podlaskim rolnikom za dostarczony surowiec płaciły średnio po 136,71 zł/hl. To o 2 zł więcej niż w lipcu. Rolnicy z województwa podlaskiego mleko sprzedają po najwyższych w kraju cenach, a mieszkańcy województwa po najwyższych w kraju cenach kupują ziemniaki.

Z najnowszych danych GUS wynika, że w transakcjach targowiskowych średnia krajowa cena za 1 dt ziemniaków w sierpniu wynosiła 233,34 zł. W porównaniu do lipca wzrosła o 14,7%, a w stosunku do roku ubiegłego aż o 119,7%.
Najwyższe ceny za ziemniaki jadalne w sierpniu były notowane na targowiskach w województwie podlaskim. Średnia ich cena wynosiła aż 263,33 zł za decytonę czyli kwintal (100 kg). 

Dane GUS wskazują za to na znaczący spadek cen ziemniaków w skupie, czyli realizowanego przez osoby prawne i samodzielne jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej (bez osób fizycznych). W skali kraju „w skupie” za ziemniaki płacono średnio po 67,79 zł/dt, tj. o 37,7% mniej niż przed miesiącem. W województwie podlaskim cena ta wyniosła tylko 30,16 zł/dt i była najniższa w Polsce.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę