Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 sierpnia 2022 napisz DONOS@

Woda bez chloru i... bez bakterii

- Wszystkie trzy próbki wody w miejskiego wodociągu, pobrane i dostarczone do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Łomży dały wynik pozytywny. To znaczy, że woda z tych próbek, spełnia wszystkie wymagania określone w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia dla wody pitnej – tłumaczy Julia Gulanowska z sanepidu dodając, że wyniki próbek wody pobieranych przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży będą znane jutro po południu.

Problemy z jakością wody dostarczanej do mieszkań w Łomży są od początku wakacji. Na przełomie czerwca i lipca doszło do zanieczyszczenia wodociągu w rejonie osiedla Łomżyca bakteriami grupy coli. Sanepid zakazał jej spożywania tysiącom mieszkańcom tej części Łomży, a w całym mieście woda była dezynfekowana przez trzy tygodnie. Można ją było pić po przegotowaniu. Zarządzający miejską siecią MPWiK rozpoczął też zakrojone na wielką skalę czyszczenie sieci wodociągowej, głównie w rejonie ul. Wojska Polskiego. Pod koniec lipca wyłączono instalacje do chlorowania wody, ale po kilku dniach ponownie musiano ją włączyć, bo bakterie miały na nowo pojawić się w wodzie. Wodę w mieście chlorowano aż do niedzieli. 
W ubiegłym tygodniu jeden z czytelników za naszym pośrednictwem wskazał MPWiK miejsce, gdzie był rozszczelniony wodociąg, tuż przy jednej ze studni ujęcia Podgórze, z którego woda dostarczana jest do większości mieszkań i domów w Łomży. Czytelnik podejrzewał, że zanieczyszczenia wody, z którymi przez dwa miesiące nie mogły poradzić sobie służby miejskiej, mogły wiązać się z tą awarią. Mówił, że kałuża wody na polu, przez które przebiega wodociąg, utrzymywała się od około dwóch miesięcy. Mówił także, że wcześniej na to pole wylewano gnojowicę i odpady z pobliskiej ubojni. Informując władze miejskiej spółki MPWiK o miejscu awarii wodociągu pytaliśmy czy mogło to mieć wpływ na pogorszenie się jakości wody w Łomży, ale odpowiedzi nie mamy do dziś. 
Na stronie internetowej MPWiK opublikowano natomiast komunikat w którym zapewniono, iż woda dostarczana do sieci wodociągowej z ujęć Rybaki i Podgórze spełniała i spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. 2017 poz. 2294). Władze MPWiK podkreślały też, że zanieczyszczenie wody dotyczyło tylko i wyłącznie części Osiedla Łomżyca. 

Choć od zanieczyszczenia wodociągu w Łomży minęło już ponad dwa miesiące, miejska spółka wodociągowa do tej pory nie podała, co było przyczyną zanieczyszczenia. Informacji na ten temat nie otrzymali nawet pracownicy sanepidu.  


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę