Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Herb Łomży na sztandarze Żelaznej Dywizji

Główne zdjęcie
(Fot. Żelazna Dywizja)

18. Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka ma swój sztandar. Tworzona od ubiegłego roku Żelazna Dywizja siedzibę dowództwa ma w Siedlcach, ale na jej sztandarze obok herbu tego miasta jest także herb Łomży. To nawiązanie do 18. Dywizji Piechoty, której dowództwo stacjonowało w Łomży, a tradycje dziedziczy nowa dywizja. W Łomży będzie także stacjonował wchodzący w skład Żelaznej Dywizji 18 Pułk Logistyczny. Jego formowanie rozpocznie się 17. września 2019 roku.

- Sztandar wojskowy to symbol wierności, honoru i męstwa – mówił Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, który w 2018 roku podjął decyzję o utworzeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej. Jej formowanie jest jednym z kluczowych elementów procesu realnego wzmocnienia i odbudowy potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. W sobotę minister podczas uroczystości w Siedlcach, gdzie znajduje się dowództwo Żelaznej Dywizji jej sztandar wręczył dowódcy jednostki generałowi dywizji Jarosławowi Gromadzińskiemu. Przekazany sztandar 18. Dywizji Zmechanizowanej ufundowała społeczność Siedlec, oraz społeczność Łomży gdzie stacjonowało dowództwo 18 Dywizji Piechoty, której tradycje dziedziczy nowa w Wojsku Polskim jednostka.  W Łomży, na bazie Warsztatów Technicznych  będzie także formowany 18 Pułk Logistyczny w skład którego wejdą bataliony: remontowy, transportowy i zabezpieczenia. Wyznaczono datę rozpoczęcia jego formowania i funkcjonowania. Będzie to 17 września 2019 roku, czyli w dzień 80. rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę, walczącą z Niemcami, w 1939 roku. Tego dnia w południe, na Starym Rynku, zostanie zorganizowana wielka uroczystość wojskowa. Do miasta przybyć mają przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej. Będzie uroczyste odczytanie rozkazu/ Decyzji o sformowaniu 18. Pułku Logistycznego oraz powitanie dowódcy 18. Pułku Logistycznego w Łomży.

W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzą trzy brygady: 1. Warszawska Brygada Pancerna, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina (której formowanie rozpoczęło się w czerwcu tego roku), oraz pułki: logistyczny, którego formowany będzie w Łomży, ale także artylerii, przeciwlotniczy i  batalion rozpoznawczy. Sformowany zostanie także pułk inżynieryjny, z przeznaczeniem do wykonywania zadań na rzecz 18 Dywizji Zmechanizowanej.

 

230804070022.gif
Foto: (Fot. Żelazna Dywizja)
Foto: Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak przekazuje sztandar 18. Dywizji Zmechanizowanej dowódcy jednostki generałowi dywizji Jarosławowi Gromadzińskiemu (Fot. Żelazna Dywizja)
Foto: (Fot. Żelazna Dywizja)
Foto: (Fot. Żelazna Dywizja)
Foto: (Fot. Żelazna Dywizja)
Foto: (Fot. Żelazna Dywizja)

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę