Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wizna: poruszający symbol honoru, odwagi i nieugiętości polskiego żołnierza i polskiego narodu

Główne zdjęcie
Generał dywizji Andrzej Reudowicz (przedstawiciel Prezydenta RP) w tle Mariusz Soliwada (wójt Wizny)

- Obrona Westerplatte, poczty gdańskiej i Wizny, szaleńcza odwaga naszych pilotów w bitwie o Anglię, dramatyczny bój powstańców warszawskich, oraz polskich piechurów forsujących Odrę, to mocne przesłanie do nas potomnych. Brzmi ono: nasz naród zawsze będzie zabiegał o pokój, ale nigdy za cenę upokorzenia poddaństwa i niewoli - napisał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w liście do uczestników 80. rocznicy obrony Wizny. List odczytał generał dywizji Andrzej Reudowicz, który też w imieniu Prezydenta pod pomnikiem bohaterów kampanii wrześniowej 1939 roku w Wiźnie złożył wieniec kwiatów.

Trwająca kilka dni – od 7 do 10 września 1939 roku - obrona Wizny, określana mianem Polskich Termopil. Zaledwie kilkuset polskich obrońców pod dowództwem ówczesnego kapitana Korpusu Ochrony Pogranicza Władysława Raginisa powstrzymywało natarcie ponad czterdziestotysięcznej armii pancernej gen. Heinza Guderiana. W trakcie bitwy kapitan Raginis i jego zastępca porucznik Stanisław Brykalski złożyli przysięgę swoim żołnierzom, że żywi pozycji nie opuszczą. Przysięgi dotrzymali. Porucznik Brykalski zginął od odłamka pocisku artyleryjskiego, a kapitan Raginis otoczony przez hitlerowców w ostatnim broniącym się bunkrze, rozkazał swoim żołnierzom opuścić schron, a sam rozerwał się granatem. 

W tym roku uroczystości rocznicowe trwał trwały dwa dni. W sobotnie popołudnie i wieczór na boisku szkolnym w Wiźnie odbywał się piknik patriotyczny i koncerty, a w niedzielę podniosłe uroczystości najpierw na rynku w Wiźnie, gdzie od ponad 50 lat stoi pomnik żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”, poległym w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 roku, a później na Strękowej Górze, gdzie znajdują się pozostałości zniszczonego schronu, w którym od kilku lat znajduje się także grób awansowanych pośmiertnie bohaterskich obrońców odcinka Wizna majora Władysława Raginisa i kapitana Stanisława Brykalskiego. Od 51. lat do Wizny na uroczystości rocznicowe przyjeżdżają harcerze na organizowany przez Hufiec Łomża  „rajd pamięci września 93 roku”. W tym roku w zlocie uczestniczyło ponad 150 harcerzy z Łomży i Białegostoku, ale większość z nich wyjechała z Wizny w sobotni wieczór. Podczas niedzielnych uroczystości przy pomniku stanęło kilkudziesięciu harcerzy hufca ZHP w Łomży. To oni  przygotowali Apel Pamięci.
- My mamy autorytety, którymi się kierujemy i wiemy co to jest służba tak jak wiemy co znaczyło służba dla tych, którzy we wrześniu 1939 roku bronili tutaj tego skrawka ziemi – mówił harcmistrz Wiesław Domański, komendant hufca ZHP w Łomży przypominając harcerzy walczących o Ojczyznę w podczas II wojny światowej - obrońców wieży spadochronowej w Katowicach, bataliony „Zośka” „Parasol”, ale także Orlęta Lwowskie z wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. 

W 80. rocznicę II wojny światowej patronat nad wiźnieńskimi uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który do Wizny ze specjalnym listem do uczestników uroczystości przysłał swojego najważniejszego doradcę wojskowego - generał dywizji Andrzej Reudowicz, dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. 
- Dzisiaj podczas uroczystości rocznicowych w Wiźnie tworzą Państwo wyjątkowo wspólnotę – są Państwo strażą honorową przy grobach bohaterów, którzy złotymi zgłoskami zapisali się w historii polskiego oręża. (...) Uświetniają Państwo starcie, które nawet wśród wielu heroicznych bitew tamtej wojny wyróżnia się jako poruszający symbol honoru, odwagi i nieugiętości  polskiego żołnierza i polskiego narodu. Jako symbol przemożnej siły z jaką polski duch wolności potrafi kształtować serca i umysły -  czytał list Prezydent Dudy generał Reudowicz.
Wśród obecnych w Wiźnie przedstawicieli władz był także minister edukacji Dariusz Piontkowski.
- Dopóki istniej polskie państwo, dopóki istnieje polski nardów, dopóki tu mieszkają Polacy jesteśmy zobowiązani do tego, aby w kolejne wrześnie spotykać się i oddawać cześć naszym bohaterom – mówił minister. 
Przed pomnikiem obrońców Wizny przemawiali także gospodarz wójt Wizny Mariusz Soliwada, posłowie Bernadeta Krynicka, Lech Antoni Kołakowski, wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś i wicestarosta łomżyńska Maria Dziekońska. Po przemowach około 20 delegacji złożyło kwiaty i ustawiło znicze  przed pomnikiem obrońców Wizny.

Uroczystości uświetniła orkiestra dęta i występ 98-letniego  Tadeusza Grabowskiego lokalnego muzyka i poety. Na zakończenie przedstawicielom władz wręczono wydane przez Narodowy Bank Polski srebrne monety kolekcjonerskie „Polskie Termopile – Wizna” z podobizną majora Władysława Raginisa. Moneta o nominale 20 zł została wybita w nakładzie 15 tysięcy egzemplarzy. 

Po uroczystościach w Wiźnie część uczestników przejechał do Góry Strękowej, gdzie znajdują się pozostałości po schronie obronnym w którym zginął kapitan Władysław Raginis. Od 2011 roku tu także znajduje się grób bohaterskiego dowódcy i jego zastępcy Stanisława Brykalskiego. Tu także zaplanowano uroczystości rocznicowe z polową Mszą świętą. 

Foto: Generał dywizji Andrzej Reudowicz (przedstawiciel Prezydenta RP) w tle Mariusz Soliwada (wójt Wizny)
Foto: Strękowa Góra (fot. Marek Malinowski)
Foto: Strękowa Góra (fot. Marek Malinowski)
Foto: Strękowa Góra (fot. Marek Malinowski)
Foto: Strękowa Góra (fot. Marek Malinowski)
Foto: Strękowa Góra (fot. Marek Malinowski)
Foto: Strękowa Góra (fot. Marek Malinowski)
Foto: Strękowa Góra (fot. Marek Malinowski)
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Dariusz Piontkowski (minister edukacji) z małżonką, generał dywizji Andrzej Reudowicz i Mariusz Soliwada,
Foto: Poczty sztandarowe
Foto: Poczty sztandarowe
Foto:
Foto: Mariusz Soliwada, wójt Wizny
Foto:
Foto: Jacek Piorunek (radny Sejmiku Województwa Oodlaskiego), Marek Olbryś (wicemarszałek Województwa Podlaskiego) i Bernadeta Krynicka (Posłanka RP)
Foto: Maria Dziekońska (wicestarosta Powiatu Łomżyńskiego) z radnymi powiatu, prof. Krzysztof Sychowicz
Foto:
Foto: Mariusz Soliwada, wójt Wizny
Foto:
Foto:
Foto: Uroczystości pod pomnikiem w Wiźnie
Foto: Dariusz Piontkowski (minister edukacji) i Mariusz Soliwoda (wójt Wizny)
Foto: Bernadeta Krynicka, Posłanka RP
Foto: Lech Antoni Kołakowski, Poseł RP
Foto: Marek Olbryś, wicemarszałek Województwa Podlskiego
Foto: Maria Dziekońska, wicestarosta Powiatu Łomżyńskiego
Foto: Jacek Piorunek, radny sejmiku Województwa Podlskiego
Foto: Wieniec od Prezydenta RP Andrzeja Dudy
Foto: Generał dywizji Andrzej Reudowicz i kpt Marcin Sochoń
Foto: Przedstawiciele Gminy Wizna z wójtem Mariuszem Soliwodą na czele
Foto: Minister Edukacji Dariusz Piontkowski z małżonką
Foto: Poseł Bernadeta Krynicka
Foto: Poseł Lech Antoni Kołakowski
Foto: Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś oraz Jacek Piorunek i Juliusz Jakimowicz
Foto: Wicestarosta Powiatu Łomżyńskiego Maria Dziekońska z radnymi
Foto: Prof. Krzysztof Sychowicz, IPN
Foto: Harcerze z harcmistrzem Wiesławem Domańskim na czele
Foto: Przedstawiciele służb mundurowych z Łomży
Foto: Przedstawiciele Stowarzyszenia Wizna 1939 z prezesem Dariuszem Szymanowskim na czele
Foto: Generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku Leon Komornicki
Foto: Przedstawiciele zespołu szkół w Wiźnie
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Tadeusz Grabowski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Ks. Piotr Mazurek otrzymuje pamiątkową monetę od przedstawiciela NBP
Foto: Strękowa Góra
Foto: Strękowa Góra
Foto: Strękowa Góra
Foto: Strękowa Góra
Foto: Strękowa Góra
Foto: Strękowa Góra (fot. Marek Malinowski)
Foto: Strękowa Góra (fot. Marek Malinowski)

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę