Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Odszedł Prezes warszawskich łomżyniaków

Główne zdjęcie
ś.p. Andrzej Załuska (1934-2019)

W najbliższą sobotę na zabytkowym cmentarzu w Łomży pożegnamy wieloletniego prezesa Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, inż. Andrzeja Załuskę. Jak już informowaliśmy zmarł w sobotę, 24 sierpnia w jednym z warszawskich szpitali. Miał 85 lat. Ostatnio ciężko chorował, przeszedł operację.

W autobiografii napisał m.in.: Urodziłem się 2 stycznia 1934 roku w Łomży w rodzinie Jana i Marii Załusków (…) W czasie mroźnej zimy 1939/40 r. trwały wywózki na Syberię. Nasz dom na ul. Sikorskiego 79 zajęli oficerowie NKWD. Zostaliśmy ostrzeżeni, że będą aresztowania. Dwukrotnie ostrzegała nas żona jednego z oficerów NKWD. Najpierw przenieśliśmy się do jakiejś wioski blisko granicy sowiecko-galicyjskiej. Potem zatrzymujemy się w Warszawie (…)

Po wojennej tułaczce, w 1945 r. Załuskowie wracają do Łomży, ale na odzyskanie swojego mieszkania we własnym domu czekali aż do 1949 roku. Andrzej kończy naukę w Szkole Powszechnej nr 4 przy ul. Giełczyńskiej. W ramach 11-latki, w 1952 r. kończy Szkołę Ogólnokształcącą stopnia licealnego im. Tadeusza Kościuszki przy ul. Bernatowicza. W tym samym roku rozpoczął studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, na wydziale mechanicznym. Trenował w krakowskiej "Wiśle". Po studiach w 1956 roku wyjechał do pracy w powstającej właśnie hucie miedzi w Legnicy. Rodzice ciężko znoszący rozłąkę z synem, kupują mu mieszkanie w Warszawie. Andrzej mieszkał w nim do ostatnich dni swego życia. Pracował m.in. w Hucie "Warszawa". W grudniu 1967 r. ożenił się z Hanią Tucholską - absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Wkrótce na świat przyszła ich córka Karolina. Lata pracy powiodły go także na wielkie inwestycje zagraniczne, m.in. do Usti nad Łabą, na Słowację i Belgradu, budował tez i uruchamiał cukrownię Moghan Vallley w Iranie. 30 czerwca 1994 r. przeszedł na wcześniejszą emeryturę. W 2000 roku wstąpił do Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Był m.in. sekretarzem, wiceprezesem i przez wiele lat prezesem Oddziału Warszawskiego TPZŁ. Uczynił wiele dla integracji środowiska warszawskich Łomżyniaków, m.in. podczas comiesięcznych spotkań, a także podczas bardziej uroczystych spotkań przy opłatku i wielkanocnym jajeczku. 

Egzekwie żałobne i  pożegnanie odprawiono 31 sierpnia w Warszawie, przy kościele św. Katarzyny. Ostatnim życzeniem ś.p. Andrzeja było, by spocząć na zabytkowym cmentarzu w ukochanej Łomży. Uroczystość pożegnania odbędzie się w najbliższą sobotę 7 września o godz. 13.30 w kaplicy cmentarnej przy ul. Kopernika w Łomży, a następnie urna z Jego szczątkami spocznie w grobie, obok ś.p. Rodziców.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę