Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

Piorun uderzył w drzewo w centrum Łomży

Główne zdjęcie
Opalone drzewo po uderzeniu pioruna (fot. Czytelnik)

W poniedziałkowe przedpołudnie nad Łomżą przeszło kilka burz. Potężne błyskawice przecinały niebo, a towarzyszące im grzmoty budziły grozę. Okazuje się ze zagrożenie było bardzo realne. Jeden z piorunów uderzył w drzewo w niewielkim lasku brzozowym przy ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Burza nie jest rzadkim zjawiskiem, ale może być bardzo groźna. Towarzyszą jej wyładowania atmosferyczne, ulewy i gradobicia. I tak było w poniedziałek w Łomży. Nim pierwsza z burz nadciągnęła nad miasto słychać było grzmoty zapowiadające jej nadejście. Gdy między błyskawicą a następującym po niej grzmotem upływa mniej niż dziesięć sekund, to oznacza, że burza jest blisko. Jeśli błyskawica i grzmot są jednocześnie, a to znaczy, że jest niebezpieczne. W poniedziałkowe przedpołudnie jeden z piorunów uderzył w drzewo w niewielkim lasku brzozowym przy ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Świadkowie opowiadają, że w okolicy było słuchać potężny huk. Skutkiem uderzenie jest pozbawione kory i spalone drzewo, ale także poprzepalane urządzenie elektryczne w okolicznych domach. 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca w czasie burzy przebywanie wewnątrz budynku, lub np. samochodu. Jeśli burza zastanie nas na zewnątrz należy unikać przebywania pod drzewami oraz na otwartej przestrzeni. W domach w czasie burzy zalecane jest  unikanie używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (telefony, suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń, w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej.
RCB zaleca także na czas burzy odłączenie sprzętu domowego (RTV, AGD, komputery) od sieci elektroniczny. 

W załączniku publikujemy poradnik przygotowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa pt. „Jak przygotować się na burzę”.

Załączniki


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę