Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Rozkaz wydany: Wojsko Polskie wraca do Łomży

Główne zdjęcie
24 maja 2016 roku 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza podczas przejazdu na poligon do Orzysza zatrzymała się na Starym Rynku w Łomży. (Zdjęcie ilustracyjne)

W Łomży będzie formowany 18. Pułk Logistyczny. Mówiło się o tym od kilku miesięcy, ale teraz jest już oficjalna decyzja i data od której jednostka zacznie funkcjonować. Wojsko Polskie przygotowuje uroczystości, podczas których nastąpi odczytanie „rozkazu/ Decyzji o sformowaniu 18. Pułku Logistycznego” i powitanie dowódcy. Odbędą się one 17. września na Starym Rynku w Łomży. Składający się z trzech batalionów: remontowego, transportowego i zabezpieczenia pułk powstanie na bazie Warsztatów Technicznych.

Łomża była polskim garnizonem wojskowym przez niemal 100 lat od odzyskania niepodległości w 1918 roku. Wojskowe wpisało się na trwałe w tradycje miasta, a jego mieszkańcy identyfikowali się z wojskiem. Żołnierze z łomżyńskiego 33 pułku bohatersko walczyli o Polskę w wojnie z bolszewikami w 1920 roku i we wrześniu 1939 roku z hitlerowskimi Niemcami. Do tych tradycji  odwoływał się na początku XXI wieku 1 Łomżyński Batalion Remontowego wchodzący w skład 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, który w 2004 roku przyjął imię Patrona - Pułkownika Stanisława Mariana Raganowicza - pierwszego obrońcy Łomży z 1920 roku.
Niestety batalion ten został rozformowany w 2012 roku, z powodu rozformowania 1 Dywizji Zmechanizowanej, której wówczas podlegała. W efekcie zniknął także Garnizon Łomża. Po wojsku w mieście zostały tylko Wojskowa Komenda uzupełnień i Warsztaty Techniczne, do których przywożono m.in. czołgi do remontu.

Powrót wojska 
Pierwsze sygnały o tym, że Wojsko Polskie do Łomży może powrócić  wiązały się z tworzeniem Wojsk Obrony Terytorialnej.  W mieście stworzono 13. batalion lekkiej piechoty 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. generała Władysława Liniarskiego „Mścisława”. Przysięga pierwszych „terytorialsów” z Łomży odbyła się 3. września 2017 roku na Starym Rynku. Dziś wojska WOT w Łomży liczą kilkuset żołnierzy. 
Decyzje wskazując, że do miasta powróci także „prawdziwe” Wojsko Polskie podejmowane były w  ubiegłym roku. Analizy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego „wykazały potrzebę sformowania nowych jednostek logistycznych, realizujących zadania w czasie pokoju, kryzysu i wojny na rzecz dowódców związków taktycznych”. W konsekwencji Minister Obrony Narodowej zdecydował o  sformowaniu Dowództwa 18 Dywizji Zmechanizowanej „Żelazna Dywizja” w Siedlcach, oraz o tym, że będzie miała ona swój pułk logistyczny, który zostanie sformowany na bazie Warsztatów Technicznych w Łomży. 
– Na bazie Warsztatów Technicznych w Łomży będzie utworzony 18 Pułk Logistyczny, w skład którego wejdą bataliony: remontowy, transportowy i zabezpieczenia. Chcemy zwiększać zdolności jednostki, ale zależy nam również na tym, aby nie stracić tych dotychczasowych – zapowiadał wiosną tego roku gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Aby pułk mógł funkcjonować, musimy też przygotować odpowiednią infrastrukturę. Dlatego w Łomży powstaną między innymi nowe magazyny, garaże oraz – co bardzo ważne – nowa hala remontowa. 
General Gromadziński podkreślał, że docelowo w pułku znajdą się etaty zarówno dla cywilów, jak i żołnierzy, ale ich liczba kilkukrotnie się zwiększy. Obecnie warsztaty zatrudniają 130 osób – głównie pracowników cywilnych, natomiast kadra nowo powstającej jednostki ma liczyć 650 osób.

Pamiętna data
Zapowiedzi stworzenia w Łomży 18 Pułku Logistycznego zostały z wielkim zadowoleniem przyjęte w mieście. Dało się to odczuć podczas niedawnych uroczystości związanych ze Świętem Wojska Polskiego. Teraz wyznaczono datę rozpoczęcia formowania  i funkcjonowania 18. Pułku Logistycznego w Łomży. To będzie 17 września 2019 roku, czyli dzień 80. rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę walcząca z Niemcami w 1939 roku. Tego dnia na Starym Ryklu zostanie zorganizowana wielka uroczystość. Do miasta przybyć mają przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz Dowódca 18. Pułku Logistycznego w Łomży.  Będzie uroczyste jego przywitanie, oraz odczytanie rozkazu/ Decyzji o sformowaniu 18. Pułku Logistycznego. Uroczysty wojskowy apel zakończy wojskowa defilada.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę