Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Uczniowie pojadą za darmo

Od 1 października wszyscy uczniowie łomżyńskich szkół będą mogli bezpłatnie jeździć autobusami komunikacji miejskiej. Decyzję o bezpłatnych przejazdach wszystkich uczniów – mieszkańców Łomży, ale i ościennych gmin - radni miasta podjęli jednomyślnie. Tylko w tym roku budżet miasta zapłaci za to niemal 380 tysięcy złotych. Przed głosowaniem radnych Grażyna Szypulska, kierownik Oddział Budżetu, informowała, że pieniądze na ten cel prezydent Mariusz Chrzanowski przeniósł miesiąc temu z rezerwy ogólnej.

Bezpłatne przejazdy dla uczniów łomżyńskich szkół to obietnica Chrzanowskiego z ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Wówczas obiecywał, że do 1. stycznia 2019 roku uczniowie będą mogli jeździć autobusami komunikacji miejskiej bezpłatnie, ale stosowny wniosek do Rady Miejskiej złożył dopiero w sierpniu, ze wskazaniem, że zwolnienie z opłat ma obowiązywać od 1 października 2019 roku.    
Podczas debat nad wnioskiem w komisjach Komisja Gospodarki Komunalnej wystąpiła z wnioskiem, aby zwolnienie z opłat dotyczyło tylko mieszkańców Łomży. To proponował radny Dariusz Domasiewicz z klubu „Przyjazna Łomża”, który dopytywał czy nasze miasto zadłużone na 150 mln zł, stać na takie prezenty.
Prezydent przekonywał, że środki w budżecie miasta na ten rok zostały zabezpieczone. Przypominał, że takie ograniczenie jedynie do mieszkańców Łomży zostało wprowadzone w przypadku bezpłatnych przejazdów MPK dla seniorów po 60 roku życia: „ale czy tam można postępować w stosunku do dzieci, które uczą się w naszych szkołach”.
Mówił, że byłby daleki od tego, aby dzielić uczniów na lepszych i gorszych, tych, którzy mogą jechać za darmo i tych, którzy maja płacić, na tych z miasta i ze wsi. Powtarzał, że obiecał bezpłatną komunikację dla wszystkich i że w jego opinii jest to wykonalne w ciągu 1 – 2 lat (wskazywał 2021 rok).  Mówił także, że oczekuje iż do finansowania bezpłatnych przejazdów autobusów miejskich poza granice administracyjne Łomży będą dokładały się okoliczne gminy, z którymi na ten temat mają być prowadzone rozmowy. 
Po wyjaśnieniach i zapewnieniach, że budżet miasta stać na sfinansowanie bezpłatnej komunikacji dla wszystkich uczniów łomżyńskich szkół, za podjęciem uchwały w tej sprawie zagłosowali jednomyślnie wszyscy miejscy radni.

Warto dodać, że po dokonanym przez prezydenta 31 lipca przesunięciu 377 tys. 547 zł z rezerwy ogólnej budżetu na lokalny transport zbiorowy, tegoroczne wydatki miasta na ten cel przekroczyły kwotę 9 milionów 550 tysięcy złotych.  

Miesięczny bilet ulgowy dla uczniów na wszystkie linie autobusowej komunikacji miejskiej w Łomży kosztuje 43 zł (e-bilet), a na jedną linię 38 zł (e-bilet). 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę