Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@

Bezpłatne bilety dla uczniów... tylko z miasta?

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej Łomży radni miasta mają podjąć decyzję w sprawie wprowadzenia bezpłatnych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej dla uczniów. Jak się okazuje prezydent chce bezpłatnych przejazdów dla wszystkich uczniów łomżyńskich szkół, a radni z Komisji Gospodarki Komunalnej, którzy prezydencki wniosek omawiali wczoraj, niemal jednomyślnie zgodzili się na propozycję radnego Dariusza Domasiewicza z klubu „Przyjazna Łomża”, żeby zwolnienie z opłat dotyczyło tylko mieszkańców Łomży.

W ubiegłorocznej kampanii wyborczej prezydent Mariusz Chrzanowski obiecywał, że do 1. stycznia 2019 roku uczniowie z Łomży będą mogli jeździć autobusami komunikacji miejskiej bezpłatnie. Dotychczas tej obietnicy nie spełnił. Stosowny projekt uchwały dopiero teraz trafił do radnych. Zgodnie z propozycją prezydenta uczniowie wszystkich łomżyńskich szkół do 22 roku życia, prawo do bezpłatnych przejazdów łomżyńskimi eMPKami mieliby zyskać od 1 października 2019 roku. Z wyliczeń ratusza wynika, że spełnienie tej obietnicy wyborczej tylko w tym roku będzie kosztowało budżet miasta 400 tysięcy złotych. 

Przedstawiony przez prezydenta projekt uchwały gotowi są poprzeć chyba wszyscy radni – skoro według prezydenta, który zarządza kasa miasta Łomżę na to stać, ale proponują zmianę. Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej opiniującej projekt uchwały, radny  Dariusza Domasiewicza, z klubu „Przyjazna Łomża”, zaproponował aby zwolnienie z opłat dotyczyło tylko mieszkańców Łomży. 
- Jeśli uczniowie są zameldowani w Łomży, a ich rodzice tu rozliczają się z podatku dochodowego to budżet miasta Łomża, z którego będzie finansowana bezpłatna komunikacja, ma wpływy – uzasadnia radny Domasiewcz podkreślając, że mieszkańcy Łomży nie powinni płacić za bezpłatne bilety  mieszkańców okolic miejscowości. - Jeśli wójtowie gmin Łomża czy Piątnica także życzą sobie, aby ich mieszkańcy w Łomży jeździli za darmo, to powinni dopłacić z budżetów swoich gmin – przekonuje radny. 
Argumentacja radnego z klubu „Przyjazna Łomża” zyskała uznanie i poparcie niemal wszystkich radnych z Komisji Gospodarki Komunalnej. Przeciwko był tylko jeden radny. 
Ostateczna decyzja o tym, którzy uczniowie zyskają prawo do bezpłatnych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej w Łomży, ma zapaść na sesji w przyszłą środę.    

Przypomnijmy, że w kwietniu radni miasta zgodzili się na przekształcenie obecnego zakładu budżetowego MPK w spółkę miejską. Wówczas zgodnie z obietnicą prezydenta prawdo do bezpłatnych przejazdów mieliby autobusami MPK mieliby zyskać wszyscy, pieniądze za przejazdy na konto spółki byłby przelewane z budżetu miasta. Według szacunków może to być od ok. 8 mln zł do 10 mln zł rocznie. 

Miesięczny bilet ulgowy dla uczniów na wszystkie linie autobusowej komunikacji miejskiej w Łomży kosztuje 43 zł (e-bilet), a na jedną linię 38 zł (e-bilet). Papierowe bilety są o 5 złotych droższe. 

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę