Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Pogrzeb państwowy sześciu żołnierzy z wojny 1920 roku

Szczątki sześciu nieznanych żołnierzy z czasów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku pochowano uroczyście, przy kompanii honorowej Wojska Polskiego, w mogile zbiorowej na starym cmentarzu w Łomży. Wcześniej w kaplicy biskup Tadeusz Bronakowski odprawił mszę św., a przy szczątkach w każdej z urn – jak skrzyneczki z jasnego drewna, nakrytych biało-czerwonymi flagami - żołnierze Batalionu Łomżyńskiego Wojsk Obrony Terytorialnej pełnili wartę... Nad cmentarzem rozległy się strzały salwy honorowej, na grobie złożono wieńce, np., od Prezydenta i Premiera Rzeczpospolitej.

Półtoragodzinna uroczystość rozpoczęła się od mszy św. Wprowadzenie historyczne przygotował ks. Marian Mieczkowski, proboszcz katedralny. Przypomniał, że na tej ponad 218-letniej nekropolii spoczywają „obrońcy Łomży sprzed 99 lat, ludzie, którzy umiłowali Ojczyznę bardziej niż swoje życie, za nią oddali dar życia”. W homilii biskup Tadeusz Bronakowski akcentował fakt, że w 1920 roku Polacy pokonali bolszewików i zbrodniczą, bezbożną ideologię w Bitwie Warszawskiej, która była jednym z najważniejszych wydarzeń XX w. Zwycięstwo w połowie sierpnia Wojska Polskiego, które w części składało się z ochotników z całego świata, nazywano Cudem nad Wisłą i Cudem nad Narwią. Biskup stwierdził, że byli to często młodzi, 16-, 18- i 20-letni chłopcy, w tym tych „sześciu bezimiennych bohaterów wojny 1920”. - Jesteśmy nie tylko ich spadkobiercami, ale i moralnymi dłużnikami – nauczał, m.in. kilkunastu wojskowych, przedstawicieli samorządów Łomży i powiatu łomżyńskiego i około 30 mieszkańców cywilów. - Pamięć o heroizmie nie może zginąć w narodzie.

„Polska jest dobrem wspólnym całego narodu”
Biskup wymienił współczesne zagrożenia dla Ojczyzny: bezbożne i zbrodnicze ideologie, niezgodę, cwaniactwo, pijaństwo. Troskę o trzeźwość nazwał postawą patriotyczną, przywołując myśl kard. Stefana Wyszyńskiego, że trzeźwość to polska racja stanu. Ważne są nie słowa, a czyny. Ubolewał, że dziś wielu młodych chłopców nie stać na odstawienie puszki piwa, podczas gdy w wojnie 1920 roku ich rówieśników było stać na ofiarę z życia. - Polska jest dobrem wspólnym całego narodu – podsumował i podziękował IPN za odkrywanie wiedzy o przeszłości, a żołnierzom mundurowym i pracownikom cywilnym Wojska Polskiego za służbę. W trakcie zasłabło dwóch wartowników urn...
Po mszy św. 32-osobowa kompania honorowa 18. Pułku Rozpoznawczego poprowadziła kondukt żałobny, w którym szli: prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, przewodniczący Rady Miasta Jan Olszewski w poczcie radnych ze sztandarem Łomży, posłowie: Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski. Z głośników popłynęły słowa poetyckie, wypowiadane jakby przez zabitych żołnierzy, pozdrawiających Ojczyznę i poległych, opowiadających swoją rozpacz z powodu utraconego życia.
Jeden z kapelanów wojskowych odprawił ostatnie obrządki pogrzebu... Minister edukacji i historyk Dariusz Piontkowski w przemowie nad grobem mówił, ze „bez zwycięstwa nad bolszewikami nie byłoby wolnej Polski, a bez walk w okolicach Łomży i Nowogrodu nie byłoby tego zwycięstwa”, po czym odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego. Naczelnik Adam Siwek z IPN tłumaczył, że żołnierze ochotnicy „nie poszli w szeregi Wojska Polskiego, aby zginąć”, bo chcieli walczyć, aby zwyciężyć i pracować dla Ojczyzny. Na koniec cytował pieśń Jana Kochanowskiego: „A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym, co służą ojczyźnie”, na przypomnienie, że to modlitwa za zbawionych.

Kim są bezimienni Bohaterowie sprzed 99 lat...
W zupełnej ciszy odbywał się ceremoniał złożenia flagi, która zamiast kiru okrywała urny z jasnego drewna, stojące w szeregu nad czeluścią grobu. Szeregowy podchorąży Dominika Łukasińska miała flagę w rękach z jednej strony, naprzeciwko z drugiej szer. pchor. Konrad Przybyłowski precyzyjnie składał materiał, tworząc naprzemiennie trójkąty. Małe zawiniątka przekazywał ppor. Damianowi Kraszewskiemu, dowódcy warty. W ceremoniale mogłyby zostać przekazane rodzinom, gdyby było wiadomo, kim są bezimienni Bohaterowie sprzed 99 lat, których szczątki odnaleziono w Mątwicy...
Historycy: Krzysztof Sychowicz, Sławomir Zgrzywa i Michał Grabowski zgodnie uważają, że tych 6 zabitych mogło mieć 20 lat lub mniej, zginęli pod koniec lipca lub na przełomie z sierpniem 1920, gdy Armia Czerwona nacierała ze Wschodu ku Warszawie, i pewnie walczyli w pułku ochotniczym.
Na koniec znowu zabrzmiał sygnał trąbki na melodię „Jak to na wojence ładnie...”, grabarze złożyli urny do grobu i rozległa się salwa honorowa z 32 karabinów. Delegacje składały wieńce, m.in., od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera i Wojska Polskiego. Salutował, m.in., szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku płk Zbigniew Redziak i dowódca 13. batalionu lekkiej piechoty w Łomży ppłk Krzysztof Rabek... Przestał kropić deszczyk. Dzieci zebrały łuski z trawy na ścieżce.

Relacja: Mirosław R. Derewońko 
Zdjęcia: Krzysztof Mierzejewski    

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę