Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 08 listopada 2024 napisz DONOS@

Policjanci szukają oszustki, która okradła 85-latka z Łomży

85-letni mieszkaniec Łomży był przekonany, że odwiedziła go pracownica socjalna. Wpuścił nieznajomą do swojego mieszkania, a ona podstępnie okradła seniora z jego oszczędności.

Jak przekazuje Urszula Brulińska z KMP w Łomzy wczoraj po południu, do 85-letniego mieszkańca miasta zapukała młoda kobieta. Zapewniła starszego pana, że jest pracownikiem socjalnym i przyszła, aby pomóc w uzyskaniu dodatku do emerytury. 85 - latek zaufał nieznajomej i uwierzył w stworzoną przez oszustkę historię. Nieświadomy zagrożenia wpuścił ją do swojego mieszkania. To najprawdopodobniej podczas gdy starszy pan szukał dokumentów potrzebnych do załatwienia sprawy, doszło do kradzieży pieniędzy. Pokrzywdzony stracił 2500 zł. Senior gdy tylko zorientował się, że padł ofiarą przestępstwa natychmiast powiadomił Policję. Teraz mundurowi szukają oszustki.

Policjanci apelują o sąsiedzką czujność! Jeżeli w pobliżu miejsca zamieszkania zaobserwujemy nieznane pojazdy czy jakieś osoby, których zachowanie budzi nasze wątpliwości. poinformujmy natychmiast o swoich spostrzeżeniach Policję. Taka reakcja może uchronić np. przed kradzieżą.

Łomżyńscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy pukając do seniorów, bez żadnych skrupułów wykorzystują każdą okazję, aby zdobyć pieniądze. Podają się np. za „handlowca”, „pracownika wodociągów”, czy jak w tym przypadku za „pracownika socjalnego”. Proszą najczęściej o rozmienienie pieniędzy, okazanie miejsca przechowywania cennych rzeczy czy też oferują „pomoc” dotyczącą załatwienia spraw finansowych. Wpuszczeni do mieszkania, poprzez rozmowę i pozorną troskę o stan zdrowia seniorów, doprowadzają do tego, aby starsze osoby ujawniły miejsce przechowywania oszczędności. Policjanci zalecają ostrożność przed wpuszczaniem do mieszkania osób nieznajomych, nawet jeżeli powołują się na jakąś ważną sprawę.

Pamiętajmy, że pracowników socjalnych z ośrodków pomocy społecznej można łatwo zweryfikować, ponieważ mają przy sobie legitymację służbową ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem, stanowiskiem służbowym, numerem legitymacji, pieczęcią i podpisem osoby wystawiającej ten dokument. O okazanie legitymacji służbowej wystarczy poprosić. Informację o pracowniku socjalnym można też zweryfikować kontaktując się bezpośrednio z ośrodkiem pomocy społecznej  

Funkcjonariusze zwracają się także do osób młodych, aby przekazały wiedzę seniorom w swoich rodzinach. Świadomość mechanizmów działania oszustów może skutecznie zapobiegać tego rodzaju sytuacjom. W sytuacjach budzących jakiekolwiek podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem, należy jak najszybciej skontaktować się z Policją – 112.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę