Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Przeszła nawałnica

Główne zdjęcie
Drzewo powalone na drogę krajową nr 63 Łomża - Zambrów (fot. Czytelnik)

W ciągu pierwszego kwadransa spadło około 15 litrów, a w trakcie około 40-minutowej ulewy blisko 27 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Ulewie, która przed godziną 13. nadciągnęła nad Łomżę towarzyszyła burza z porywami wiatru przekraczającymi 86 km/h. Nawałnica łamała drzewa, a nawet zrywała dachy. Strażacy odebrali już 12 wezwań i jak mówi komendant Grzegorz Wilczyński ciągle napływają nowe. Tymczasem synoptycy przewidują dalszy rozwój burz z opadami o natężeniu umiarkowanym i silnym.

Drzewo powalone na drogę krajową nr 63 Łomża - Zambrów (fot. Czytelnik)
Drzewo powalone na drogę krajową nr 63 Łomża - Zambrów (fot. Czytelnik)

Brygadier Grzegorz Wilczyński, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej mówi, że zgłoszenia są z całego regionu - z Jednoznaczna, Podgórza, Starej Łomży, Marianowa, Pęzy czy Drozdowa. W tej ostatniej miejscowości wichura miała zerwać dwa dachy – jeden z domu, drugi z budynku gospodarczego – tak przynajmniej wynika, ze zgłoszeń, które otrzymali strażacy. Powalone są także drzewa, które blokują lub utrudniają przejazd nawet głównymi drogami. Czytelniczka przesłała zdjęcia drzewa, które przed jej samochodem przewaliło się na drogę krajową nr 63 Łomża – Zambrów. 

Dyżurny synoptyk białostockiego biura prognoz IMGW-PIB Tomasz Siemieniuk podaje, że na większości obszaru województwa podlaskiego  występują aktywne burze, którym towarzyszą intensywne opady deszczu o wydajności od 10 do 20 mm/h, lokalnie do 30 mm/h. 
- W kolejnych godzinach przewiduje się dalszy rozwój burz z opadami o natężeniu umiarkowanym i silnym, opadami gradu do 2-3 cm oraz porywami wiatru do 80 km/h – przekazuje Siemienik zaznaczając, że do godziny 19. obowiązuje wydane przez nich ostrzeżenie przed burzami z gradem pierwszego stopnia. Dotyczy ono niemal obszaru całego województwa podlaskiego – jedynie bez Suwalszczyzny.  

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę