Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

FDS topnieje

Wojewoda podlaski ogłosił nabór wniosków Funduszu Dróg Samorządowych na 2020 rok. Tym razem limit rządowych środków jest o ponad 1/3 niższy niż w tym roku. To 201,4 mln zł, ale do rozdysponowania w naborze jest „tylko” 156 mln zł, bo reszta ma być na sfinansowanie zadań wieloletnich z tegorocznego FDS, których realizacja odbędzie się w 2020 r.

Fundusz Dróg Samorządowych to nowy mechanizm wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego, realizujących inwestycje na drogach samorządowych. Zastępuje popularne przez lata „schetynówki”. Jego największą zaletą jest kilkukrotne zwiększenie środków na dofinansowania oraz zwiększenie poziomów dotacji - nawet do 80% dla najbiedniejszych samorządów. 

Czekają na podpis
W województwie podlaskim limit środków FDS na dofinansowanie zadań na 2019 rok wynosi aż 332,5 mln zł, czyli jest niemal sześć razy wyższy niż był na dotychczas realizowanego programu tzw. „schetynówek”. Z niego na ten rok miało trafić do samorządów w regionie „tylko” 69 mln zł. Nabór wniosków przeprowadzono jeszcze jesienią ubiegłego roku. O ile lista wybranych zadań do dofinansowania znana od kilku miesięcy, to dotychczas nie ma listy wybranych zadań na pozostałe 263 mln zł. Konkurs na rozdysponowanie tych środków wojewoda ogłosił w marcu. Po połowie, czyli po 131,6 mln zł miało trafić do gmin i powiatów. Wnioski z powiatów nie wyczerpały całej puli, ale wnioski gmin znacząco ją przekroczyły. Na początku lipca samorządowcy otrzymali z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego lakoniczne pisma informujące o umieszczeniu wniosku na liście, ale bez wskazania wysokości przyznanego dofinansowania, a w przypadku gmin także bez wskazania czy wniosek jest na liście podstawowej czy rezerwowej. Ostateczne listy wniosków do dofinansowania, po sprawdzeniu przesłanych przez wojewodów propozycji przez Ministerstwo Infrastruktury, ma zatwierdzić premier Mateusz Morawiecki. Kiedy to nastąpi nikt nie wie... Czekają i niecierpliwią się samorządowcy. Od tego uzależnione jest ogłaszanie przez nich  przetargów i wyłanianie wykonawców kosztownych prac. W samej Łomży miałoby zostać zrealizowanych z rządowym wsparciem w ramach FDS 9 ulic. To przede wszystkim ulice na starówce m.in.: Dworna, Giełczyńska, Rządowa, 3-Maja, Wiejska, Woziwodzka, czy Zielona. 

Nowy nabór
Tymczasem w poniedziałek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski ogłosił kolejny nabór wniosków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na 2020 rok. Przy okazji poinformował, że ustalony limit rządowych środków na dofinansowanie dróg powiatowych oraz gminnych w województwie podlaskim wynosi 201,4 mln zł. Samorządowcy będą rywalizować o znacznie mniejsze pieniądze. 
- Kwota obecnego naboru wniosków tj. na rok 2020 to ponad 156 mln zł (podzielone równo po 50% tj. 78 mln zł na drogi powiatowe oraz 78 mln zł na drogi gminne) – czytamy w komunikacie PUW, w którym zaznaczono, że reszta środków czyli 44,9 mln zł przeznaczonych zostało na zadania wieloletnie, których realizacja odbędzie się w 2020 r. 

Wnioski o dofinansowanie inwestycji drogowych z FDS na rok 2020 samorządowcy mogą składać w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku przez niespełna  miesiąc - czyli do 28 sierpnia 2019 r. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę