Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

„Łomżyńskie wakacje” za ponad 360 tysięcy złotych

Główne zdjęcie
Prezydent Mariusz Chrzanowski w towarzystwie dyrektora MDK-DŚT Krzysztofa Zemło

Przez dwa miesiące wakacji w Łomży będzie dużo różnorodnych atrakcji i propozycji aktywnego spędzania czasu w pojedynkę, z przyjaciółmi i rodziną. Przygotowany przez urząd miejski Miejski Dom Kultury Dom Środowisk Twórczych program aż zaroił się od koncertów, kabaretów, projekcji, potańcówek i ciekawych zajęć artystycznych. „Łomżyńskie wakacje” pod hasłem „Lato z Łomżą” przedstawili w Domku Pastora dyrektor MDK DŚT Krzysztof Zemło i prezydent Mariusz Chrzanowski. Na Muszli 21. lipca zaśpiewają gwiazdy wakacyjnej trasy z Dwójką, do czego miasto dopłaci 100 tys. zł, a 31. sierpnia ma Gościńcu Łomżyńskim ma wystąpić, m.in., Sylwia Grzeszczak: koszty miasta to ok. 180 tys. zł. Gołym okiem widać, że gros budżetu na wakacje dzieci i młodzieży zjedzą 2 megaimprezy.

Prezydent Mariusz Chrzanowski przywołał głosy mieszkańców i środowisk Łomży, żeby w czasie wakacji organizować imprezy rozrywkowe, także adresowane do przyjezdnych. Myślą przewodnią twórców programu „Łomżyńskie wakacje” było założenie, aby przygotować – jak określił włodarz - co najmniej jedno wydarzenie w weekend. W efekcie powstał program ambitniejszy i bogatszy, na co złożyło się dofinansowanie z grantu od Narodowego Centrum Kultury do cyklu Cafe Kultura na Starym Rynku – około 70 tysięcy zł. Jak w ubiegłym roku, przy Galerii Pod Arkadami powstanie kawiarenka letnia z siedziskami i mini scenką, na której będą odbywać się występy koncertowe od piątku do niedzieli, 2 .– 4. sierpnia i od środy do niedzieli, 7. - 11. sierpnia. Na inaugurację zabrzmi jazzowy zespół Skicki Skiuk, natomiast na finał – yassowy Tymon Tymański, ale środek repertuaru Cafe Kultura wypełnia rozległa paleta gatunków i wykonawców: country, muzyka francuska, soul, funky, r'n'b itd. Cafejkowicze będą mieć okazję uczyć się tańca: country i folkowych. Na niedziele: 4. oraz 11. sierpnia o godz. 10. zaplanowano poranki teatralne Walny Teatru oraz Teatru Falkoshow.
Stary Rynek i Cafe Kultura staną się ośrodkiem działań kulturalnych w dniach 5. - 8. sierpnia oraz 12. - 14. sierpnia. Miejsce w sercu starówki to samo, lecz godziny inne: od 10. do 13., kiedy będzie można ćwiczyć jogę, poruszać się z fizjoterapeutą, zrobić instrument muzyczny i grać na planszach. Szczegółowy program koncertów i wydarzeń w cyklu Cafe Kultura podaje MDK na swojej stronie. 

Filmy, kabarety i gwiazdy Dwójki
Na wakacje urząd proponuje 10 filmów z repertuaru ambitniejszego, niż sensacja i kryminał, które będą wyświetlane w piątki lipca i sierpnia o godz. 21. w Domku Pastora (wyjątki: sobota, 20. lipca - „Bohemian Rhapsody” o Freddiem i Queen na Starym Rynku; sobota, 30. sierpnia, Domek). Na początek w najbliższy piątek „Rodzinne rewolucje” (USA, 2014). Cykl Letnie Kino Plenerowe to koszt z budżetu miasta 24 tys. 500 zł. W niedzielę, 7. lipca, od godz. 14. do 18. na Starym Rynku ma królować „Imprezowa Łomża” - kosztem 5 000 zł z budżetu – na co złożą się pokazy taneczne, np., BK Step Marka Kisiela, w połączeniu z rodzinnymi zabawami artystycznymi i ruchowymi. W krajobraz Starego Rynku wpisał się kolorowy Jarmark Rozmaitości, który przyciągnie dziesiątkami straganów z jadłem i rękodziełem 13. lipca i 10. sierpnia w godz. 10. - 16. Na wakacyjnej trasie 10 miast, gdzie TVP 2 organizuje koncerty gwiazd muzyki rozrywkowej, znalazła się również Łomża, gdzie ma wystąpić 21. lipca od 8 do 12 wokalistów i zespołów z list przebojów. Dwójka nie podała jeszcze listy wykonawców koncertu na Muszli, ale i bez tego organizatorzy spodziewają się tłumu. - Warto być w Łomży i wspólnie przeżywać dobre emocje – zachęcił prezydent Chrzanowski, ciekaw godziny i czasu transmisji z Muszli na antenie ogólnopolskiej TVP 2. Przypomniał, że tradycja tzw. ŁoWieczKa – łomżyńskich wieczorów kabaretowych rodziła się za kadencji Jerzego Brzezińskiego i obwieścił, że kabarety wrócą na Stary Rynek w niedzielę, 28. lipca. Od godz. 18. 30 do 21.30 będą łomżan i turystów rozbawiać Kabaret Zachodni i Jurki. Łomża wydatkuje na śmiechy 36 tys. 500 zł.

Na Gościńcu znowu rozgości się alkohol?! 
Siedem razy mniej ma kosztować Sport & Food – 5 000 zł – czyli mobilne miasteczko rowerowe i widowisko akrobatyczne Piotra Bielaka na Starym Rynku w niedzielę, 4. sierpnia. Koncert Macieja Dziemiana Dziemiańczuka z Białegostoku podczas Święta Wojska Polskiego 15. sierpnia na Starym Rynku to planowany wydatek z miejskiej kasy 5 147 zł. Dyskoteka pod gwiazdami z DJ-em Brave w sobotę, 24. sierpnia, od godz. 21. do 24 na Starym Rynku będzie dwa razy droższa - 10 tysięcy zł. Kulminacja wakacji 2019 to Gościniec Łomżyński na Muszli przy Zjeździe, gdzie mają pojawić się Sylwia Grzeszczak, grupa Łąki Łan i Michał Szczygieł. Podobno pojawi się również znowu piwo... Koszty Gościńca – ok. 180 tys. zł są przybliżone i zależne od tego, jakich miasto pozyska sponsorów. Łączne wydatki Łomży na „Lato z Łomżą” to na razie 361 tys. 647 zł; plus grant Cafe ok. 70 tys. zł.

Mirosław R. Derewońko

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę