Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@

Testowy autobus elektryczny na ulicach Łomży

Główne zdjęcie
Autobus elektryczny marki SOR, który przez dwa tygodnie będzie testowany na liniach komunikacji miejskiej w Łomży (fot. MPK Łomża)

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji rozpoczęło dwutygodniowe testy autobusu elektrycznego. To autobus czeskiej marki SOR o długości 11 metrów i pojemności pasażerskiej 82 osób w tym 28 miejsc siedzących. Dziś wyjechał na linię nr 10. - Chcemy sprawdzić rzeczywiste zachowanie autobusów elektrycznych w naszym mieście – mówił Janusz Nowakowski, dyrektor MPK Łomża. W planach miejskiego zakładu jest zakup dwóch autobusów elektrycznych.

Autobus elektryczny, który wyjechał na łomżyńskie ulice został wyprodukowany w 2016 roku. Według zapewnień producenta czas pełnego ładowania jego baterii trwa do 6 godzin, po czym  autobus miałby móc przejechać w ruchu miejskim nawet do 200 km. Jak wyjaśnia dyrektor MPK Janusz Nowakowski, łomżyńskie autobusy miejskie dziennie pokonują pomiędzy 150 a 200 km, więc jeśli deklarowane osiągi elektryków byłby rzeczywiste, to oznaczałoby, że nie trzeba będzie budować dodatkowych stacji doładowywania elektrycznych autobusów, które kiedyś miałby na stałe pojawić się w Łomży.
-  Testy mają pokazać ekonomikę użytkowania autobusu elektrycznego w warunkach łomżyńskiej komunikacji miejskiej na poszczególnych trasach – podkreśla Nowakowski. 
Testy sprawdzą również wydajności zainstalowanej już w MPK instalacji fotowoltaicznej o mocy 28,6 kWh, do możliwości ładowania autobusów. 
MPK i władze miasta planują w najbliższej przyszłości zakup dwóch nowych autobusów elektrycznych i  11 autobusów zasilanych gazem CNG. Inwestycja będzie możliwa, jeśli projekt uzyska dofinansowanie z środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Nowy autobus eletryczny kosztuje około 2 mln zł. 
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę