Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Upały dopiero się zaczynają

O godzinie 9. rano temperatura powietrza mierzona w Łomży przez stację Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego wynosiła 27°C. Według zapowiedzi synoptyków dziś w cieniu może wzrosnąć do 32°C, a jutro ma być jeszcze goręcej. Już wczoraj wydano na te dni ostrzeżenie przed upałami drugiego stopnia.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych. 

Specjaliści zalecają, aby w upały zakładać ubrania przewiewne w jasnych barwach, a przed wyjściem na zewnątrz skórę zabezpieczyć balsamem z filtrem. Koniecznie należy też w włożyć okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy oraz mieć zapas wody pitnej.
W miarę możliwości ludzie przebywający na zewnątrz powinny starać się przebywać w cieniu, oraz ograniczyć wysiłek fizyczny, który podczas upałów może stwarzać zagrożenie dla zdrowia a nawet życia.
Upał najbardziej zagraża osobom chorym, starszym, dzieciom i kobietom w ciąży. Skutkiem przegrzania i odwodnienia organizmu są zawroty głowy, osłabienie, problemy żołądkowe, gorączka i bóle mięśni, omdlenia, problemy z krążeniem krwi.
Wskutek zbyt długiego przebywania na słońcu lub w gorącym pomieszczeniu, może także dojść do udaru cieplnego. Objawami udaru są: silne bóle głowy wraz z zawrotami, zmęczenie, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę