Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 lutego 2024 napisz DONOS@

Nowy maszt

Wysoki na około 20 metrów maszt stanął na dachu budynku Starostwa Powiatowego w Łomży. O montowaniu konstrukcji powiadomili nas okoliczni mieszkańcy, którzy obawiali się, że będzie to kolejny w mieście masz telefonii komórkowej. Sekretarz powiatu uspokaja, że to masz na potrzeby Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Poprzedni, stojący w tym samym miejscu, został zdemontowany przy okazji termomodernizacji budynku starostwa, a teraz zastępuje go nowy.

Pole elektromagnetyczne (PEM)  zaliczane jest obecnie do podstawowych rodzajów zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Najpowszechniej występującymi instalacjami będącymi źródłami PEM, które mają istotny wpływ na ogólny poziom pól w środowisku są linie elektroenergetyczne oraz instalacje radiokomunikacyjne, takie jak stacje bazowe telefonii komórkowej oraz stacje nadawcze radiowe i telewizyjne. Badania mierzące poziom pól elektromagnetycznych w Łomży prowadzi Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Generalnie zmierzone wartości składowej elektrycznej zawsze były bardzo niskie, nawet poniżej progu zonaczalności, za wyjątkiem ul. Kazańskiej, gdzie zmierzona wartość w 2017 roku przekroczyła 10% wartości dopuszczalnej. Tak napisano w opublikowanym latem ubiegłego roku raporcie o stanie środowiska w Łomży.
- Wg. badań przeprowadzonych w latach 2014-2017 łącznie w 20 punktach pomiarowych w Łomży, najwyższą zmierzoną wartość (0,71 V/m ) zanotowano w 2017 roku przy ulicy Kazańskiej 10.(...) Stwierdzona w 2017 roku wartość była jeszcze wyższa niż zanotowana w tym samym punkcie w 2014 roku (0,63 V/m) – czytamy w dokumencie. Wyraźnie zaznaczono tu żółtym tłem, tekst: „Przyczyną tak dużej różnicy w zmierzonych w różnych punktach Łomży wartościach poziomów pól elektromagnetycznych jest prawdopodobnie fakt, że w pobliżu ulicy Kazańskiej znajdują się obecnie już trzy najwyższe maszty antenowe w Łomży: maszt przy Szosie Zambrowskiej oraz dwa maszty przy  ulicy Owocowej w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla domów jednorodzinnych (ulice: Talesa z Miletu i Hipokratesa – 200-300m od masztów). Zaznaczyć należy, że w tym rejonie zlokalizowany jest również Szpital Wojewódzki w Łomży (niecałe 400 m od masztów) oraz ciągle rozbudowywane, duże osiedla  mieszkaniowe przy ulicy Sybiraków.” 

Dalej specjaliści z WIOŚ piszą, że przebywanie w pobliżu urządzeń będących emiterami promieniowania elektromagnetycznego, może mieć trudne do przewidzenia konsekwencje. Ponieważ jednoznaczna odpowiedź na pytanie, w jakim stopniu oddziaływanie promieniowania elektromagnetycznego na zdrowie człowieka, w różnych warunkach, jest szkodliwe, nie jest obecnie możliwa, konieczna jest szczególna ostrożność i rozwaga organów decyzyjnych

przy wydawaniu pozwoleń na lokalizację nowych źródeł emisji PEM na terenach gęsto zaludnionych. - Wydanie pozwolenia na budowę trzeciego masztu antenowego w Łomży, w tym samym, gęsto zaludnionym rejonie miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala Wojewódzkiego, jak również nie uwzględnianie w procesach decyzyjnych zdania mieszkańców okolicznych osiedli, nie wskazuje na zachowanie takiej ostrożności – napisali zaznaczając ten fragment raportu pogrubioną czcionką.  

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę