Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

Międzynarodowy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

Główne zdjęcie
Sąd Rejonowy w Łomży

Giovanni Falcone to był włoski sędzia śledczy, który prowadząc bezkompromisową walkę z mafią sycylijską, zginął w zamachu bombowym wraz z żoną i ochraniającymi go policjantami. Jego śmierć 23 maja 1992 roku upamiętniać ma Międzynarodowy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Inicjatorem obchodów jest Stowarzyszenie Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności „Medel”, a w Polsce Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Także łomżyńscy sędziowie i pracownicy sądów okręgu łomżyńskiego włączają się w tym roku w obchody Międzynarodowego Dnia Wymiaru Sprawiedliwości.

Sędzia Giovanni Falcone mówił: „Ten kto milczy i pochyla głowę, umiera za każdym razem, kiedy to robi; ten kto mówi głośno i trzyma głowę wysoko, umiera tylko raz”. Jego śmierć była wielkim szokiem nie tylko dla środowiska prawniczego, ale całego społeczeństwa Włoch i świata. Wyznaczony w rocznicę jego śmierci Międzynarodowy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości sędziowie, pracownicy sądów i przedstawiciele innych zawodów prawniczych wpinają do stroju fioletowe wstążki. 
- Ten dzień jest okazją do poszerzenie świadomości i kultury prawnej społeczeństwa – mówi sędzia Magdalena Walewska z Sądu Rejonowego w Łomży i zarządu SSP „Iustitia” Oddział Łomża. - Organizowane w tym dniu w sądach wydarzenia, służą w szczególności zapoznaniu obywateli z zasadami funkcjonowania organów wymiaru sprawiedliwości, przybliżeniu instytucji wymiaru sprawiedliwości, zarówno w jej ustrojowym aspekcie, jak i wymiarze lokalnym. W ramach obchodów w Sądzie Okręgowym w Łomży, oraz podlegających mu Sądach Rejonowych, organizowany jest dzień otwarty, w ramach którego osoby chcące zapoznać się bliżej z funkcjonowaniem sądu, będą miały taką możliwość. W budynkach, będących siedzibą sądów przygotowane będą oznaczone stanowiska, przy których pracownicy sądu (dyżurujący sędziowie w godzinach 9.00 – 15.00) udzielą stosowanych informacji, wskażą również sale, gdzie prowadzone będą rozprawy, w których będzie można uczestniczyć jako publiczność.
Sędzia Magdalena Walewska zaznacza, że organizacja przez łomżyńskich sędziów w najbliższy czwartek 23 maja Międzynarodowego Dnia Wymiaru Sprawiedliwości nie oznacza udzielania przez nich porad prawnych.

W obchody Międzynarodowego Dnia Wymiaru Sprawiedliwości zaangażowani są sędziowie, członkowie SSP „Iustitia” i prawnicy łomżyńskiego wymiaru sprawiedliwości:
- Sądu Okręgowego w Łomży przy ul. Dwornej 16,
- Sądu Rejonowego w Łomży przy ul. Polowej 1,
- Sądu Rejonowego w Zambrowie przy ul. Aleja Wojska Polskiego 56,
- Sądu Rejonowego w Wysokiem Mazowieckiem przy ul. Ludowej 44,
- Sądu Rejonowego w Grajewie przy ul. Kolejowej 1.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę