Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Przyszliśmy świętować wolność

- Dzień 3 maja do Ojczyzny należy, należy do wszystkich Polaków. Należy do tych, którzy żyją na ojczystej ziemi i tych 10 milionów rozproszonych po wszystkich kontynentach świata – mówił ksiądz infułat Jan Sołowianiuk, który przewodniczył uroczystej Mszy świętej w Katedrze w intencji Ojczyzny. Uczestniczyli w niej parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji i organizacji, oraz poczty sztandarowe. Po niej w pochodzie z orkiestra dętą, kompanią wojsk obrony terytorialnej, strzelcami i harcerzami przeszli na Stary Rynek, gdzie były przemówienia, a Przyrzeczenie Strzeleckie złożyło 26 nowych członków Jednostki Strzeleckiej 1012 Łomża.

W miejsko-powiatowych uroczystościach z okazji Święta Konstytucji 3 Maja na Starym Rynku uczestniczyło około 300 osób. Na Mszy świętej w Katedrze było więcej wiernych. W Kościele obchodzona jest Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na pamiątkę ślubów jakie w  1656 roku złożył król Jana Kazimierza. Przewodniczący liturgii religijno-patriotycznej, ks. infułat Jan Sołowianiuk, podkreślał, że „dzień 3 maja należy do Królowej Polski i do narodu”. - W dniu 3 maja, w dniu święta Matki Bożej Królowej Polski, świecimy też pamiątkę Konstytucji 3 Maja, jej 228 rocznicę. To święto jest symbolem jak bardzo zrosły się ze sobą losy Kościoła i Ojczyzny, jak się wzajemnie przenikają, nie da się ich tego dziś oddzielić. Groziłoby to utratą tożsamości, zapomnielibyśmy o swoich korzeniach – mówił kapłan podkreślając, że dziś do Katedry w Łomży „przyszliśmy świętować wolność”.
Przypominając historyczne wydarzenia i upadek państwa polskiego ks. Sołowianiuk mówił, że „Konstytucja 3 Maja zabrzmiała jak dzwon na trwogę, jak wezwanie do otrzeźwienia”. Ostrzegał, że „rodzi się współczesna targowica, targowica kultury, która grzebie polskiego ducha, oddaje polską duszę we władanie często obcej kultury”.  - Współcześni targowiczanie nie różnią się istotnie od swoich poprzedników. Tradycja zdrady narodowej ma również bogatą historię, jak tradycja walki o niepodległość – mówił kapłan kończąc homilię słowami: „marzę o Polakach zjednoczonych wokół Ojczyzny Matki, a nie wokół wątpliwych programów i ambicji”. 

Po Myszy świętej w pochodzie z orkiestra dętą, kompanią wojsk obrony terytorialnej, strzelcami i harcerzami uczestnicy rocznicowych uroczystości przeszli na Stary Rynek. Tu przemawiali przedstawiciele władz. Prezydent Mariusz Chrzanowski mówił, że patriotyzm w dzisiejszych czasach przejawia się inaczej niż kiedyś, a dziś nie musimy walczyć z bronią w ręku w obronie ojczyzny. - Nie zwalnia to nas z obowiązku brania za nią odpowiedzialności, do podejmowania trudnych decyzji i koniecznych reform – mówił prezydent Łomży zachęcając też do udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Dokonajmy w nich mądrego wyboru, skutkującego rozwojem naszego kraju i dobrobytem jego mieszkańców  - mówił. 
Posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Kołakowski przypominali wydarzenia sejmowe sprzed 228 lat i mówili o znaczeniu uchwalonej wówczas pierwszej w Europie polskiej konstytucji.
- My Polacy musimy dbać o przyszłość kraju szanując nasze tradycyjne wartości. Tylko w ten sposób zdołamy uczynić naszą Ojczyznę nowoczesna, zasobną i solidarną, a jednocześnie zachowamy narodowa tożsamość – mówił poseł Bernadetta Krynicka.
Poseł Lech Kołakowski podkreślał, że Konstytucja 3 Maja, poza zmianami ustrojowymi tworzyła polską armię zawodową, która wówczas miała liczyć 100 tysięcy żołnierzy. 
- Patrząc dzisiaj, na współczesne realia powinniśmy mieć 300-tysięczna lub pół milionową armię – mówił poseł dodając, że jedynie silna armia obroni polską niepodległość. - Chciałbym, aby wszystkie nasze siły polityczne będące w polskim parlamencie, były jednością naszej Rzeczypospolitej, aby nie powtórzyła się sytuacja z końca XVIII wieku – mówił poseł Lech Kołakowski wołając na zakończenie: „niech żyje Konsytuacja 3 Maja”. 
Jacek Piorunek, radny sejmiku województwa podlaskiego, składając mieszkańcom Łomży i regionu życzenia od władz samorządowych województwa podlaskiego, mówił, że dzisiejsze święto to oznaka żywej pamięci o tamtych czasach. Nawiązywał także do obchodzonej dwa dni temu 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 
- Jest mi niezwykle miło, że od kilku tygodni cała Polska o Unii Europejskiej mówi jednym głosem. Wszyscy, nawet ci, którzy mieli problemy z flagą europejska, mówią, że Unii Europejska  jest dobrodziejstwem dla naszego kraju, bo tak jest – podkreślał zwracając uwagę jak w tym czasie zmieniła się Łomża, województwo i cała Polska. - Wierze, że ta dobra atmosfera wokół Unii Europejskiej nie jest tylko na potrzeby wyborcze – dodawał Piorunek.  
Lech Szabłowski, Starosta Łomżyński podkreślał, że Konstytucja 3 Maja przeszła do historii Polski, Europy i świata. - Była dowodem na zdolność do naprawy kraju, świadectwem twórczych koncepcji ustrojowo-prawnych i społecznych do dziś jest również wielkim powodem do dumy – mówił starosta wskazując, że nasze pokolenia od lat wraca do tej Konstytucji jak do źródła moralnego odrodzenia i pokrzepienia narodu. 

Podczas uroczystości Wiesław Grzymała odczytał list od posła Krzysztofa Jurgiela, a Dariusz Brakoniecki od posła Dariusza Piontkowskiego. Na zakończenie zaś 26 nowych członków Jednostki Strzeleckiej 1012 Łomża  im. 33 Pułku Piechoty Ziemi Łomżyńskiej złożyło Przyrzeczenie Strzeleckie. Odebrał je młodszy inspektor Adam Perkowski, dowódca łomżyńskiej jednostki strzeleckiej. Strzelcy nawiązują wprost do organizacji powołanej w 1910 roku przez późniejszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Także rota ślubowania, którą wypowiedziano na Starym Rynku w Łomży jest prawie taka sama jak za czasów Marszałka: „przez całe życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nad wszystko inne, wyższe dla mnie będzie, niepodległości jej zawsze bronić gotów będę do ostatniej kropli krwi, służyć będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą”.

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę