Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Las spłonął bo... ktoś zaprószył ogień?

Ponad siedem hektarów lasu spłonęło w dwóch wczorajszych pożarach, które wybuchły na terenie gminy Zbójna. Pożary wybuchły w odstępie niespełna godziny, a w ich gaszenie przez kilka godzin zaangażowanych było ponad stu ratowników i kilkadziesiąt pojazdów łącznie z dwoma samolotami gaśniczymi. - Jako przyczynę pożaru, w obu tych zdarzeniach, wstępnie przyjmujemy zaprószenie ognia przez osoby nieustalone, ale sprawę dokładnie mają wyjaśniać policyjni specjaliści – mówi bryg. Grzegorz Wilczyński, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łomży.

Pierwszy pożar lasu  w okolicach wsi Pianki strażakom zgłoszono około godzi. 13.30, a drugi  w okolicach wsi Siwiki i Cieciory około godz. 14.20. Pierwszy objął ponad hektar lasu, drugi był znacznie większy i groźniejszy – spaliło się około 6 hektarów. Z pierwszym pożarem strażacy walczyli około dwóch godzin z drugim siedem godzin, przy czym część ratowników brała udział w obu akcjach gaśniczych. W tym drugim wypadku do gaszenie płomieni ognia, który przenosił się także po wierzchołkach drzew wykorzystano 9 jednostek zawodowych straży pożarnej, 12 jednostek ochotniczych i 9 pojazdów służby leśnej oraz dwa samoloty gaśnicze. W sumie w akcję zaangażowanych było ponad 100 ratowników.

- To był pożar na pograniczu powiatów łomżyńskiego i kolneńskiego i wspólnie udało nam się nad nim zapanować i go ugasić – mówi komendant Wilczyński podkreślając, że ratownikom udało się powstrzymać przerzucenie się ognia na znajdujący się w odległości kilkuset metrów jeszcze większy kompleks leśny.

W lasach całego regionu jest bardzo sucho – obowiązuje trzeci najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Nawet jeden niedopałek papierosa może spowodować pożar, który silny wiatr szybko przeniesie na ogromne połacie lasu. Dlatego leśnicy i strażacy proszą o szczególną ostrożność.

zobacz: Fotogaleria - Groźny pożar lasu

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę