ALERT POZIOMU 1
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku ogłosiło ALERT POZIOMU I w związku z ryzykiem przekroczenia w tym roku w Łomży poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM2,5. „Ryzyko” jest w związku ze stwierdzeniem tego przekroczenia w 2018 roku i latach poprzednich. WCZK wyraźnie zaznacza: „Brak zagrożeń dla zdrowia ludzkiego”
Dopuszczalne średnioroczne stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 w Polsce wynosi 25µg/m3, w okresie od 1 lutego 2018 roku do 310 stycznia 2019 roku w Łomży wyniosło ono 28,5 µg/m3. To oznacza, że wartość normowana została przekroczona o 14%
Przyczynami są niska emisja czyli domowe piece grzewcze i transport drogowy. W Łomży największe przekroczenia są notowane w sezonie grzewczym. Zanotowane najwyższe dobowe stężenie pyłu PM2,5 w grudniu 2018 roku wynosiło 80,4 µg/m3, a w listopadzie 74,4 µg/m3.
- Przekroczenie normy dopuszczalnej w latach poprzednich oraz wysokie wyniki zanieczyszczenia w roku bieżącym nie wskazują na możliwość obniżenia stężeń tego zanieczyszczenia w Łomży – podają specjaliści.
Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. rakotwórczy benzo[a]piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany.
Zwykle informujemy o przekroczeniach dobowych norm zanieczyszczenia powietrza w Łomży pyłami zawieszonymi PM10, bo ich pomiar jest automatyczny. O skali zanieczyszczeń pyłami zawieszonymi PM2,5 dowiadujemy się z dużym opóźnieniem. Pyły zawieszone PM2,5 są to bardzo drobne cząstki: o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi.