Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Ciepło w Łomży staje się dużo droższe

Główne zdjęcie
Porównanie stawek cen z taryfy dla ciepła MPEC Łomża nowej i obecnej

O ponad 35% wzrasta cena GJ energii cieplnej sprzedawanej przez miejską ciepłownię w Łomży. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową tzw. „taryfę cieplną” Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży. Wniosek o podwyżkę prezes MPEC Radosław Żegalski złożył 13 listopada 2018 r. i przez niemal pięć miesięcy rozpatrywania w URE uzupełniał go 13 razy.

Decyzje prezesa URE o zatwierdzeniu podwyżki cen ciepła produkowanego przez MPEC Łomża z została podjęta 5 kwietnia 2019 r., ale dopiero dziś została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Zgodnie z prawem nowy cennik może wejść w życie nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45 dnia od dnia jej opublikowania.

To ile mieszkańcy Łomży płaca za ciepło jest pochodną kilku stawek z taryfy. Obok ceny ciepła w złotych za GJ energii  to także cena nośnika ciepła za m3, cena za zamówioną moc cieplną oraz stawki opłat stałych  i zmiennych za usługi przesyłowe. 
W największym stopniu drożeje cena ciepła. Jeden GJ energii cieplnej, który teraz kosztuje 21,65 zł po podwyżce będzie kosztował 29,61 zł. To wzrost o stawki o ponad 35%.  W podobnym stopniu wrośnie także miesięczna cena za zamówioną moc cieplną, a w mniejszym stopniu cena nośnika ciepła - o blisko 17%.

Już wcześniej w prezes MPEC Radosław Żegalski przekazywał, że podwyżka opłat za ciepło dla mieszkańców wyniesie ok. 25%. 

Przypomnijmy, ubiegłoroczny zysk MPEC wyniósł 2 mln 138 tys. 175 zł brutto. To najlepszy wynik miejskiej spółki od 2014 roku i to pomimo faktu, że znacząco zdrożał węgiel wykorzystywany do produkcji ciepła, a ze względu na łagodną zimę przychody ze sprzedaży ciepła były niższe niż w 2017 roku. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę