Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 lutego 2024 napisz DONOS@

Prezes CPK: Linia kolejowa będzie trasowana przez Łomżę

Główne zdjęcie
Poseł Lech Antoni Kołakowski

Piotr Małepszak, pełniący obowiązki prezesa spółki Centralny Port Komunikacyjny, która pomiędzy Warszawą a Łodzią ma zbudować nowe wielkie lotnisko, a w kraju sieć prowadzących do niego linii kolejowych, zapewnia, że jedna z linii będzie trasowana w wariancie przez Łomżę. Takie są ustalenia Komisji Uzgodnieniowej Komponentu Kolejowego CPK - podał prezes Małepszak w odpowiedzi na wystąpienie posła Lecha Kołakowskiego. - To kolejny dokument na to, że kolej Warszawsko – Mazurska przez Łomżę naprawdę może powstać – mówi poseł Kołakowski, który kilka tygodni temu wyrysował i przedstawił w Ministerstwie Infrastruktury propozycję, którędy nowa linia kolejowa mogłaby przebiegać w okolicy miasta.

Pismo Piotra Małepszaka, p.o. prezesa spółki Centralny Port Komunikacyjny do posła Lecha Kołakowskiego
Pismo Piotra Małepszaka, p.o. prezesa spółki Centralny Port Komunikacyjny do posła Lecha Kołakowskiego
Wyrysowane przez Ministerstwo Infrastruktury i CPK "10 szprych do lotniska"
Wyrysowane przez Ministerstwo Infrastruktury i CPK "10 szprych do lotniska"

W Baranowie pomiędzy Warszawą a Łodzią ma powstać  Centralny Port Komunikacyjny. Ma to być duży węzeł transportowy integrujący ze sobą port lotniczy i kolejowy wraz z układem sieci drogowej. Koncepcja jego budowy zakłada także realizację tzw. szprych kolejowych, którymi pasażerowie z całego kraju będą mogli szybko dojechać do CPK. Gdy w 2017 roku powstał rządowy dokument pt. „Koncepcja przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność - Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej” linia kolejowej przez Łomżę nie było. Latem ubiegłego roku poseł Lech Kołakowski zawnioskował do Ministerstwa Infrastruktury   o przesunięcie wyrysowanej linii od Warszawy przez Ostrołękę do Giżycka, tak aby przebiegała jak najbliżej Łomży. Poseł argumentował, że w ten sposób zwiększy się znacząco liczbę potencjalnych pasażerów kolei i zlikwiduje „białą plamę” na mapie kolejowej Polski. Te argumenty przemówiły do rządzących. Już wcześniej wiceminister Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK mówił, że linia ma być przesunięta do Łomży. Pod koniec marca przedstawił on „10 szprych do lotniska” i na jednej z nich jest Łomża. Teraz potwierdza to także Piotr Małepszak, pełniący obowiązki prezesa spółki Centralny Port Komunikacyjny. 
- Zgodnie z ustaleniami z posiedzenia Komisji Uzgodnieniowej Komponentu Kolejowego CPK z dnia 21 stycznia 2019 r., projekt dotyczący wspomnianej linii zakłada trasowanie w wariancie przez Łomżę, m.in. z uwagi na wspomniane przez Pana Posła lepsze efekty sieciowe oraz obsługę większej populacji – czytamy w piśmie, jakie prezes Małepszak przesłał do posła Kołakowskiego. - Planowanie trasy linii znajduje się na etapie analizy wariantów przebiegu linii i będzie w toku dalszych prac uszczegóławiane z uwagi na konieczność przeprowadzenia dokładnej analizy technicznej, ekonomicznej, geologicznej i środowiskowej. (…) Efekty tychże prac będą komunikowane przez CPK sp. z o.o. w miarę ich postępu – podaje prezes Małepszak.

Poseł Lech Kołakowski podkreśla, że to odpowiedź na pismo jakie skierował do wiceministrów infrastruktury w lutym, na kilka tygodni przed tym jak w Sejmie złożył interpelację w sprawie kolei Warszawsko – Mazurskiej przez Łomżę.
- Uważam, że linia kolejowa biegnąca przez region to kolejna, po drodze ekspresowej Via Baltica, centralna inwestycja infrastrukturalna, która będzie miała wpływ na poprawę warunków życia mieszkańców Łomży i regionu. Warto zrobić wszystko, aby także sprawy kolej, doprowadzić do realizacji – mówi poseł Kołakowski zapewniając, że podejmuje w tej kwestii wiele działań.

zobacz: Poseł Kołakowski proponuje przebieg kolejowej szprychy koło Łomży


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę