Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lipca 2024 napisz DONOS@

Biblioteka w Podgórzu świętowała swoje 60-lecie

Główne zdjęcie
Wiesława Kłosińska, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łomża i Dorota Pazik, sekretarz Gminy

- Łatwiej, gdy wychodzimy z murów bibliotecznych, gdy szukamy tego, co potrzebne, nie tylko w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, ale i na konferencjach ogólnopolskich – mówiła w powitaniu do kilkudziesięciu bibliotekarek i bibliotekarzy Wiesława Kłosińska, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łomża. Na jubileusz 60-lecia BPGŁ zorganizowała ogólnopolską konferencję ph. „Dogonić współczesność w małych bibliotekach samorządowych”. Zwana Siłaczką z Podgórza dyrektor żaliła się mało: „Na naszej drodze odczuwaliśmy brak wsparć, informacji, do kogo zwrócić się o pomoc”. Prowadzona przez Wiesławę Kłosińską biblioteka wygrywa rankingi w Podlaskiem i ogólnopolskie.

Uczestnikami jubileuszowego spotkania w Bibliotece w Podgórzu byli pracownicy wypożyczalni książek, m.in., z Łomży, Kolna i Zambrowa, Suwałk, Sejn i Augustowa, Białegostoku i Olsztyna. Zdaniem wzorowej dyrektorki wzorcowej biblioteki z Podgórza „ukłony należą się również naszym małym bibliotekom”, gdzie czasami na etacie pracuje zaledwie 1 osoba, zaś personelu są dwie albo trzy. Jej zdaniem, jednak sprowadzanie roli bibliotek tylko do wypożyczania książek i oczekiwanie, że czytelnicy sami przyjdą”, to w dobie obecnej cyfryzacji za mało. Pomysłowości i zaangażowaniu bibliotekarzy powinna towarzyszyć aprobata radnych gminnych i przychylność władz: burmistrzów i wójtów, choć na 60-leciu ich nie było. Wójta gminy Łomża Piotra Kłysa reprezentowała sekretarz Dorota Pazik, przypominając, że biblioteka „to nie tylko infrastruktura, którą widzimy, ale i kultura w szerokim znaczeniu”. - To jest ta perła, to światło – chwaliła Bibliotekę Jubilatkę i pracowników sekretarz. Dyrektor Kłosińska napisała w folderze 60-lecia BPGŁ: „Środowiska lokalne potrzebują prężnych bibliotek”, które służą rozwojowi czytelnictwa, wspierają i zaspokajają potrzebę „wiedzy, kultury, rozrywki, są oazą bezpieczeństwa oraz miejscem miłego spędzania czasu”. Zaapelowała o walkę o istnienie samodzielnych bibliotek: „włączanie ich w struktury innych instytucji prowadzi do degradacji”. Skrytykowała ukazywanie książki jako niemodnej i „przyzwolenie na nieczytanie”. Komputer i komórka, „te nowoczesne narzędzia powinny wspierać czytanie, a nie je zastępować”.

Co 10. biblioteka w Polsce ma odrębny budynek
W imieniu nieobecnego dyrektora Biblioteki Narodowej Tomasza Makowskiego wygłaszał referat wicedyrektor BN Mikołaj Baliszewski. Przedstawiał kierunki rozwoju bibliotek samorządowych z perspektywy Biblioteki Narodowej, poruszając wiele rozmaitych zagadnień. Na sprawy środowiska bibliotecznego nakłada się zjawisko niedużego zainteresowania czytelnictwem: od początku dekady ponad połowa Polaków w ogóle nie przeczytała przez rok żadnej książki, jedna trzecia ledwie jedną książkę, ale na pociechę pozostaje fakt, że co dziesiąty Polak czyta rocznie siedem i więcej książek. W dużej mierze, słabość czytelnictwa tłumaczymy brakiem czasu, a to przekłada się na brak wzoru rodzica w domu do naśladowania przez młode pokolenie. Wicedyrektor BN Baliszewski przybliżył realia gromadzenia i udostępniania gigantycznych zbiorów: co tydzień napływa ok. 1000 książek do włączenia do zbiorów w ciągu 24 godzin, do czego dochodzą opisy bibliograficzne prac naukowych z całej Polski. BN zachęca wydawnictwa do nadsyłania egzemplarzy obowiązkowych przez ISBN i ONIX, do międzynarodowej wymiany informacji między instytucjami, zajmującymi się książkami. Wprowadzane są nowe deskryptory, ułatwiając odnalezienie poszukiwanego gatunku, tematyki czy miejsc akcji. Słuchała o nowinkach przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Joanna Pasztelaniec – Jarzyńska, która pewnie i bez konferencji na 60-lecie BPGŁ wie, że co 10. biblioteka w Polsce ma odrębny budynek, a 87 % mieści się w ośrodku kultury, muzeum albo urzędzie gminy.

Nowinki ze Starego Sącza w Podgórzu
Bibliotekarzy cieszą dodatkowe fundusze na uatrakcyjnianie oferty: audiobooki, nowości literackie, książki z dużym drukiem dla słabiej widzących, atrakcyjne wydawnictwa dla dzieci. Jak jeden mąż mogą nie chcieć, by biblioteka kojarzyła się z zakurzonym pokoikiem z zużytym stolikiem. Tak jak dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki w Starym Sączu Maria Sosin, która przez 20 lat kierowania tą powiatową placówką zbudowała od fundamentów siedzibę główną i 4 filie. Do każdej z podległych sobie 59 bibliotek (w tym 11 gminnych, 4 miejsko-gminne, 1 miejska) wstawiła po jednym lub dwa komputery. Organizuje szkolenia i konferencje integrujące środowisko, zaprasza pisarzy dla dzieci i dla dorosłych, organizuje Międzynarodową Jesień Literacką. Weszła w 52. rok pracy dla bibliotek i dla czytelników. - My z Wiesią Kłosińską jesteśmy pod pewnym względem podobne: upierdliwe w staraniach o fundusze z ministerstwa, samorządu, grantów, programów – uśmiecha się Maria Sosin. Jak każdy uczestnik, dostała na pamiątkę bindowany folder A4, pełen zdjęć z konkursów głośnego (i Narodowego) czytania, recytatorskich, historycznych, religijnych, ze spotkań pisarzy z dziećmi i dorosłymi. Biblioteka z Podgórza z filiami w Wygodzie, Pniewie, Konarzycach i Kupiskach ma ok. 10 wydawnictw lokalnych i ponad 2 tysiące obiektów w Lokalnym Archiwum Tradycji Cyfrowej. Do podgorze.archiwa.org trafiły, m.in., zdjęcia rodzinne: Jabłońskich, Kwiatkowskich i Sarnackich.

Mirosław R. Derewońko

Foto: Wiesława Kłosińska, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Łomża i Dorota Pazik, sekretarz Gminy
Foto:
Foto:
Foto: Wiesława Kłosińska
Foto: Wiesława Kłosińska
Foto: Mikołaj Baliszewski, wicedyrektor Biblioteki Narodowej
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Maria Sosin, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki w Starym Sączu

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę