Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wiosenny jarmark na święta

Wiosenna odsłona Targów Twórczości Artystycznej przyciągnęła do Regionalnego Ośrodka Kultury zwolenników oryginalnych ozdób świątecznych i artystycznego rękodzieła. Prezentowało je 26. wystawców z Łomży i jej okolic. Było ich znacznie mniej niż w latach wcześniejszych, ale i tak oferta była bardzo urozmaicona. – Zawsze tu zaglądam po mszy świętej i spacerze – mówi starsza pani. – Przychodzę po palmy, ale jeszcze nie zdarzyło się, żebym wyszła tylko z nimi, bo zawsze jeszcze coś ładnego wypatrzę!

Słoneczna pogoda zachęciła do wyjścia z domu również wielu innych mieszkańców Łomży – nie tylko tych z osiedla „Południe”, ale też z innych części miasta. Potencjalnych klientów więc nie brakowało, ale nie dopisali wystawcy, których zwykle było od 10 do 20 więcej. 
– Zauważalne jest mniejsze zainteresowanie, jeśli chodzi o sprzedających – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor ROK Łomża. – Sporo jest różnych targów, na rynku łomżyńskim również dzieje się wiele, nie jesteśmy też w stanie rywalizować z dużymi marketami, gdzie jest więcej odwiedzających je osób i jest to atrakcyjniejsze dla wystawców. Będziemy jednak zastanawiali się co i jak zmienić, bo nie zamierzamy rezygnować z organizowania tych targów.
Klienci też zauważyli, że stoisk jest mniej niż zawsze – tylko dolna sala i jedno przy wejściu – ale mniejszą ilość wystawców rekompensowało im bogactwo oferty tych, którzy dotarli.
– Szkoda, że nie można było kupić nic do jedzenia, bo nastawiałam się na chleb z Wilna, ale i tak nie wyszłam z pustymi rękami – mówiła jedna z kupujących, pokazując palmy, dziergane kurczaczki i szmaciane zabawki dla wnucząt. 
Był też ogromny wybór świątecznych ozdób, stroików, wyrobów decoupage, szydełkowych czy z koronki, a do tego to i owo z ceramiki artystycznej, ikon, rzeźb, przedmiotów z papierowej wikliny, filcowej biżuterii  czy czapek i opasek. Jak podkreślają ich wytwórcy kwestie merkantylne są przy ich sprzedaży mniej istotne, bo czasem wolą zejść z ceny, mając pewność, że dany przedmiot trafi w dobre ręce i będzie cieszyć nowego właściciela; poza tym lubią szydełkować, malować czy zajmować się decoupage, bo to dla nich coś więcej niż hobby.
– Zapraszamy wiosną twórców, którzy przecież w okresie zimowym mają więcej czasu na przygotowanie różnych przedmiotów na sprzedaż – mówi Jarosław Cholewicki. – Cieszy nas, że są to wytwory bardzo wysokiej jakości, a do tego nie kupimy ich w sklepach zalanych chińszczyzną: ozdoby wielkanocne, palmy, koronki, decoupage, wyroby szydełkowe. Twórcy wystawiają się u nas  bezpłatnie, bo promujemy w ten sposób autentyczne rękodzieło. Współpracujemy tu od lat z  Łomżyńską Spółdzielnią Mieszkaniową, która bardzo prężnie reklamuje targi wśród swoich mieszkańców, staramy się wciąż promować twórczość artystów amatorów – jeśli ktoś chce mieć coś oryginalnego na świąteczny stół czy na prezent, to jest to jedyna okazja, bo wystarczy przyjść do Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży i oglądać, wybierać i kupować!
Kolejna impreza tego typu, miejski wielkanocny jarmark rozmaitości, odbędzie się w sobotę 13. kwietnia na Starym Rynku, a bogaty wybór artystycznego rękodzieła i prac twórców ludowych będzie dostępny podczas kolejnych imprez organizowanych niebawem przez ROK Łomża: Regionalnego Przeglądu Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej 12. maja oraz Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie 16. czerwca. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę