Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Samorządowcy Powiatu Łomżyńskiego chcą „kolejowej szprychy” do CPK

Główne zdjęcie
Posiedzenie Konwentu wójtów i burmistrzów gmin powiatu łomżyńskiego (fot. UG Łomża)

Specjalne stanowisko popierającego rządowe zamierzenia dotyczące budowy biegnącej przez region „szprychy” kolejowej do Centralnego Portu Komunikacyjnego przyjęli w czwartek szefowie podłomżyńskich samorządów. „Wyrażamy poparcie dla tej inicjatywy widząc w niej kolejną szansę na poprawę konkurencyjności gospodarczej regionu i warunków życia mieszkańców” – czytamy w dokumencie, który ma zostać przesłany do Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

proponowane przez Rząd "10 szprych do lotniska"
proponowane przez Rząd "10 szprych do lotniska"

Wójtowie i Burmistrzowie z Powiatu Łomżyńskiego oraz Starosta Łomżyński zebrali się na posiedzeniu Konwentu w Urzędzie Gminy Łomża. Temat „szprychy” kolejowej był jednym z poruszanych zagadnień. Jak przekazuje Artur Marek z Gminy Łomża przyjęte w tej mierze stanowisko popierającego rządowe zamierzenia realizacji infrastruktury kolejowej w ramach „10 szprych do lotniska” – projektu zaprezentowanego przez Ministerstwo Infrastruktury - zostało wypracowane z inicjatywy wójta Piotra Kłysa. 
- W ocenie wójta Kłysa to obiecująca inicjatywa, obok trasy szybkiego ruchu Via Baltica, otwierająca nowe możliwości dla Ziemi Łomżyńskiej. Jego zdaniem samorządowcy jasny sygnał z poparciem dla tego typu przedsięwzięć – podał Artur Marek. 

Oto przyjęte STANOWISKO KONWENTU WÓJTÓW i BURMISTRZÓW POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO z dnia 4 kwietnia 2019 r.  w sprawie poparcia rządowego zamierzenia realizacji infrastruktury kolejowej w ramach „10 szprych do lotniska”

My, burmistrzowie i wójtowie, zebrani na konwencie gmin Powiatu Łomżyńskiego, oraz Starosta Łomżyński wyrażamy poparcie dla rządowych zamierzeń realizacji „10 szprych do lotniska” zaprezentowanych 25 marca 2019 r. przez Mikołaja Wilda, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Jako samorządowcy, mieszkańcy Ziemi Łomżyńskiej, od lat odczuwamy komunikacyjne wykluczenie regionu. Dopiero ostatnie lata i rządy przynoszą zapowiedzi zmiany tej niekorzystnej sytuacji min. poprzez budowę drogi ekspresowej S61 Via Baltica. Niestety nasz region pozostaje białą plamą na mapie połączeń kolejowych. Łomża – jako jedno z niewielu miast byłych stolic województw - od ponad ćwierć wieku pozbawiona jest pasażerskiego połączenie kolejowego z resztą kraju. Nasze, podejmowane przez lata zabiegi o modernizację istniejącej starej, zbudowanej ponad 100 lat temu linii kolejowej biegnącej do Łomży, póki co nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
Przyjęta przez Rząd Polski w listopadzie 2017 roku koncepcja budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, wraz z rozbudową infrastruktury kolejowej zapewniającej połączenie z nim wszystkich regionów kraju, jest ze wszech miar racjonalna i uzasadniona.
Nas, samorządowców łomżyńskich, szczególnie cieszą proponowane przez CPK i Ministerstwo Infrastruktury zmiany przebiegu linii kolejowej biegnącej od Warszawy przez Ostrołękę w kierunku Mazur tak, aby jadące nią pociągi mogły przejechać w okolicy Łomży. Linia kolejowa (Warszawa) - Ostrołęka – Łomża – Pisz – Giżycko to tzw. szprycha nr 3 z prezentowanych „10 szprych do lotniska”.
Wyrażamy poparcie dla tej inicjatywy widząc w niej kolejną szansę na poprawę konkurencyjności gospodarczej regionu i warunków życia mieszkańców. Łomża i Powiat Łomżyński zamieszkiwane są przez około 110 tysięcy osób. Doliczając 40 tysięcy mieszkańców Powiatu Kolneńskiego, przez który także prowadziłaby nowa linia kolejowa, sprawia to, że takie wygięcie „szprychy” znajduje uzasadnienie także z punktu widzenia ekonomicznego, skutkując zwielokrotnieniem potoku pasażerów.
Jednocześnie jako przedstawiciele administracji samorządowej prosimy o jak najszybsze decyzje w sprawie wyznaczenia przebiegu planowanej do budowy nowej linii kolejowej, by móc uwzględniać ją w podejmowanych decyzjach administracyjnych dotyczących planowania przestrzennego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę